пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

I семестр:
» 5

Поняття, ознаки, функції юридичної відповідальності29

Юридична відповідальність — це різновид соціальної відповідальності.

В юридичній науці існує двохаспектне розуміння юридичної відповідальності:

позитивний (проспективний, або заохочувальний) аспект —передбачає заохочення — за виконання корисних для суспільства та держави варіан¬тів поведінки на рівні, що пе¬ревищує загальні вимоги (морально свідоме ставлення до виконання обов'язків)   негативний (ретроспективний, або охоронний) аспект — передбачає покарання — за правопорушення (юри¬дична характеристика наслідків невиконання обов'язків)

Тут йтиметься про юридичну відповідальність негативного (ретроспективного, або охоронного) характеру.

Юридична відповідальність — це передбачені законом вид і міра державно-владного (примусового) зазнання особою втрат благ особистого, організаційного і майнового характеру за вчи¬нене правопорушення.

Ознаки юридичної відповідальності такі.

1. Спирається на державний примус у формі каральних і правовідновлюючих (компенсаційних) способів.

Державний примус — це державно-владний вплив відповід¬них державних органів і службових осіб на поведінку людей. Кримінальне і адміністративне законодавства передбачають дер¬жавний примус, який завжди реалізується через діяльність спе¬ціальних державних органів, а цивільне законодавство — мож¬ливість добровільного виконання обов'язків (відшкодування заподіяної шкоди).

Юридичну відповідальність не можна зводити до державного примусу, як і державний примус — до юридичної відповідальності. Державний примус може здійснюватися у різні способи, не по-в'язані з юридичною відповідальністю (наприклад, примусове лікування осіб, що вчинили небезпечні для суспільства дії в ста¬ні неосудності, митний огляд багажу, примусове стягнення алі-ментів на утримання дітей та ін.).

Разом з тим держава покликана вживати певних заходів при¬мусу до суб'єктів (фізичних або юридичних осіб), які вчинили правопорушення. Ці примусові заходи мають правовий характер і є мірами легального державного примусу: вони здійснюються лише компетентними органами у визначених законом формах.

2. Виражається в обов'язку особи зазнавати певних втрат — позбавлення конкретних благ особистого (позбавлення волі, посади та ін.), організаційного і майнового характеру (конфіс¬кація майна, штраф) за свою вину, тобто нести кару, яка є но¬вим, додатковим, юридичним обов'язком, що не існував до пра¬вопорушення.

3. Настає лише за вчинені або вчинювані правопорушення у разі встановлення складу правопорушення. Ця вимога є обов'яз¬ковою при покладанні кримінальної або адміністративної від¬повідальності. Суб'єктом юридичної відповідальності може бути лише особа (фізична або юридична), винна в порушенні правових розпоряджень.

Акцентуємо увагу на тому, що юридична відповідальність настає за віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу (ст. 60 Конституції України).

Не є правопорушеннями необхідна оборона, крайня необ¬хідність, професійний ризик.

4. Здійснюється компетентним органом у суворій відповідності з законом, а саме — з санкціями норм права, якими встановлю¬ються вид і міра втрат. Юридична відповідальність є реалізацією санкції правової норми в конкретному випадку стосовно конк¬ретної особи.

5. Здійснюється в ході правозастосовної діяльності за дотри¬мання певного процедурно-процесуального порядку і форм, вста¬новлених законом (цивільним процесуальним і кримінально-процесуальним законом про адміністративні правопорушення). Поза процесуальною формою юридична відповідальність є не¬можливою.

Порядок притягнення до юридичної відповідальності визна¬чається нормами процесуального права: породжувані ними про¬цесуальні правовідносини служать формою відносин юридичної відповідальності.

Функції юридичної відповідальності - це головні напрями юридичного впливу як на правопорушника, так і на інших осіб з метою захисту правопорядку і виховання суб'єктів права, які скоїли чи можуть скоїти правопорушення. Розрізняють такі види функцій юридичної відповідальності: превентивну (попереджувальну); виховну; репресивну (каральну); компенсаційну (поновлювальну); сигналізаційну (інформаційну) тощо.

Забезпечувальна.

Юридична відповідальність забезпечує нормальну дію механізму правового регулювання, будучи елементом правового регулювання, одним з юридичних коштів впливу на регульовані суспільні відносини.

Охоронна.

Юридична відповідальність - кошти охорони, захисту встановленого в державі правопорядку.

Каральна (штрафна).

Юридична відповідальність тягне претерпевание правопорушником позбавлення певних, приналежних йому благ.

Відбудовна (компенсаційна).

Юридична відповідальність (майнова) припускає відновлення порушеного майнового суб'єктивного права шляхом відшкодування заподіяного збитку, що є слідством даного правопорушення.

Частнопревентивная.

Застосування мер юридичної відповідальності до правопорушника попереджає його про неприпустимість здійснення в майбутньому правопорушень, що тягнуть несприятливі наслідки.

Загальпревентивна.

Застосування мер юридичної відповідальності до правопорушників попереджає інших людей про неприпустимість здійснення правопорушення.

Виховна.

Юридична відповідальність сприяє формуванню в людей мотивів правомірного поводження.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


хиты: 124
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь