пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

особливості архітектури живопису і худ ремесел в гал

- В Галицько-Волинському князівстві розвивались  архітектура,  живопис,художні ремесла. Кріпосні, оборонні і культові  споруди  в  головних  містах виконувались у традиціях візантійської та місцевої народної  архітектури.  В кінці XI століття в архітектурі  спостерігаються  значні  романські  виливи, особ.'шво в Галичі  і  Володимирі  на  Волині.  Напргтклад,  звггчайиий  тип церков (так званих тринефних),  видовжується  в  напрямку  схід-захід  через прибудову  третьої  пари  стовпів.  Такі  церкви  в  середгпгі  мають  шість ггілонів, сюди належать церкви Володимира,  Галича,  Холма  та  ігшшх  міст. Вони складені переважно з тесаного каміння, їх покриття, обробка  фасадів  з двома  вежами,  портали,  капітелі,  поліхромне  різьблення,  вітражі  мають виразний романський стиль. Такою, наприклад, є церква  святого  Пантелеймона в Галичі (1200), яка має розкішний романський портал  та  інші  різьблені  з каменю деталі. В  центрі  староукраїнської  культури  Галичі  було  знайдено понад ЗО фундаментів різних будов тринавних  церков  і  однієї  ротонди,  що вказують  на  переплетення  східних,  західігих  1  місцевих   архітектурних традицій.      Яскраву картину спорудження Данилом  церкви  у  Холмі  подає  літопис, розповідаючи, що церква була "гарна і гожа". Церква мала чотири  склешння  і "стояли вони на чотирьох головах людських, вирізьблених одним умільцем; троє вікон прикрашені стеклами римськими". Кам'яне  зодчество  у  Галицько-волинському   князівстві   було   дуже поширеним.  Міські  забудови,  оборонні  і  церковні  споруда   виконувались досвідченими  будівничими.  Літопис  повідомляє,   що,   наприклад,   міські укріплення на Волині  зводив  "муж  хитрий"  Олекса.  Археологічні  розкопки відкрили багато нових і цікавих матеріалів про  архітектуру  й  мистецтво  в Галицьке- волинській державі. На території колишньої Галицько-Волинської держави археологами виявлено ряд цікавих знахідок, які свідчать про те, що у VІІІ - ІХ століттях на території Прикарпаття високого рівня досягли ковальська справа, деревообробне і костерізне ремесла, ткацтво і лимарство. Певного поширення набуло гончарське ремесло. Згодом в краї з’являються перші рукописні книги, призначені для церковного богослужіння, житія святих тощо. В ІХ-ХІV століттях на території Галицької землі високого розвитку досягли ковальська, ювелірна і гончарна галузі ремесла. Про це незаперечно свідчать цілий ряд виробів тогочасних майстрів, що знайдені археологами в Галичі та інших населених пунктах Прикарпаття.

 Живопису належала провідна роль у мистецькій культурі Галицько-Волинського князівства. Вона представлена монументальним живописом (фресками) та іконами.

Фресковий живопис продовжував київські традиції. Ними були розписані головні храми Волині й Галича. Проте він не набув значного поширення — з останньої чверті ХІІ ст. будуються храми, у яких не було фресок. До таких споруд, наприклад, належить собор у Луцьку.

У той же час фрески знаходять широке поширення в князівських палатах. Існують літописні свідчення, що ними були розмальовані палати Ярослава Осмомисла. Усі вони мали світські мотиви.

У ХІІІ — на початку ХІV ст. на Волині ведеться інтенсивне храмове будівництво, що супроводжується відновленням традицій створення фресок, але ними вкривають лише вівтарну частину храмів.

Проте до нашого часу майже не збереглося значних фрагментів фресок, за винятком розпису Вірменського собору у Львові, які датуються ХІV—ХV ст.

 

 


18.01.2014; 01:41
хиты: 147
рейтинг:+2
Гуманитарные науки
история
история культуры
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь