пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Типи вищої нервової діяльності як індивідуальні особливості перебігу процесів збудження та гальмування.

І. П. Павлов, вивчаючи особливості утворення і перебігу умовних рефлексів у тварин, звернув увагу на те, що швидкість їх утворення, міцність гальмування залежать від індивідуальних властивостей їх нервової системи. Це дало йому змогу виділити типи ВНД.

Тип ВНД — це сукупність властивостей нервових процесів, що обумовлені спадковими особливостями організму і набутими в процесі індивідуального життя.

І. П. Павлов виділив типи ВНД на основі трьох показників нервових процесів (збудження і гальмування):

1)    сили — здатності клітин кори мозку зберігати відповідні реакції на сильні й надсильні подразники;

2)    рухливості — швидкості переходу процесу збудження в гальмування, і навпаки;

3)    врівноваженості — однакова вираженість за силою процесів збудження і гальмування. Нервові процеси можуть бути врівноважені, або один з них може переважати над іншим.

На основі вивчення особливостей нервових процесів І. П. Павлов виділив 4 типи ВНД, що збігаються з чотирма темпераментами, встановленими ще Гіпократом:

1. Холерик — сильний, не-врівноважепий, рухливий. У людей даного типу збудження домінує над гальмуванням. Вони непосидючі, рухливі, малодисци-пліиовані, нерідко агресивні, легко збудливі. Серед них зустрічаються дуже здібні, емоційні, темпераментні. Рухаються швидхео, мова теж швидка. Тренуваннями можна посилити в них процеси гальмування і послабити процеси збудження.

2.    Сангвінік — сильний, врівноважений, рухливий. Процес збудження легко змінюється гальмуванням і навпаки. Усі умовні рефлекси утворюються легко і швидко. Сангвініки життєрадісні й працелюбні, дисципліновані, вчаться добре. Мова в них швидка, але плавна. Перебудова динамічного стереотипу відбувається без ускладнень.

3.    Флегматик — сильний, врівноважений, нерухливий. Мала рухливість нервових процесів, збудження змінюється гальмуванням повільно, перехід від одного виду діяльності до іншого утруднений. Умовні рефлекси утворюються повільно, але вони міцні. Мова спокійна, правильна, без надлишкової жестикуляції. Флегматики спокійні, вперті, малорухливі, посидючі, дисципліновані.

4.    Меланхолік — слабкий тип. Слабка врівноваженість нервових процесів, умовні рефлекси формуються повільно. Сильні або тривалі подразники викликають надмірне гальмування, меланхоліки швидко втомлюються. Сторонні подразники легко викликають у них зовнішнє гальмування. Динамічний стереотип змінюється з великими труднощами.

Основні типи ВНД зустрічаються в «чистому» вигляді дуже рідко. У більшості людей спостерігаються риси всіх типів з переважанням одного з них.

Тип ВНД складається із взаємодії успадкованих властивостей нервової системи і впливів, яких зазнає людина протягом життя. А отже, властивості нервової системи не є незмінними, вони можуть змінюватися під впливом виховання внаслідок пластичності нервової системи. І.П.Павлов поряд з чотирма спільними для людини і тварин типами, на основі врахування взаємодії та врівноваженості 1 та П сигнальної систем дійсності, виділив людські типи ВНД:
   1. Художній тип - перша сигнальна система переважає над другою. Це художники, музиканти тощо - люди, які безпосередньо сприймають дійсність, користуються чуттєвими образами.
   2. Мислительний тип - друга сигнальна система переважає над першою. Це філософи, математики тощо - люди, з вираженою здатністю до абстрактного мислення.
   3. Середній тип - перша та друга сигнальні системи врівноважені. До цього типу належить більшість людей.
   І.П. Павлов вважав, що основні типи ВНД зустрічаються в “чистому” вигляді дуже рідко. У більшості людей спостерігаються риси всіх типів з перевагою одного з них. Вчений вважав, що тип ВНД складається із взаємодії успадкованих властивостей нервової системи і впливів, яких зазнає людина протягом життя. А отже, властивості нервової системи не є незмінними, вони можуть змінюватися під впливом виховання внаслідок пластичності нервової системи. Таким чином, в процесі виховання генетичні передумови суттєво коректуються, тому вчинки людей у складних обставинах визначаються, головним чином, здатністю стримувати себе і реагувати у відповідності з нормами, встановленими суспільством. Сила, рухливість нервових процесів піддаються тренуванню, і діти неврівноваженого типу під впливом виховання можуть набути рис, які зближують їх з дітьми врівноваженого типу. 


19.06.2017; 10:53
хиты: 96
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь