пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Філософські категорії одиничне, особливе, загальне.

Це філософські категорії, що відображають діалектичну єдність і відмінність між речами та явищами дійсності. Так, категорія “одиничне” відображає в предметі, явищі те, що притаманне тільки даному предмету, явищу. “Загальне” – це тотожність, що об’єктивно існує між предметами, речами, явищами у рамках конкретної якісної визначеності. Ні одиничне, ні загальне не можуть існувати самостійно. Самостійно існують окремі предмети, явища, процеси. Як загальне, так і одиничне існує лише в окремому. Всяке окреме є єдністю протилежностей. Воно водночас і одиничне, і загальне. Всяке загальне є частинкою, елементом, стороною окремого, оскільки воно відображає останнє не повністю, не цілком, а однобічно – те, що є тотожним у предметах. Одиничне за своїм змістом, проявом багатше від загального, яке є абстрактним. Однак загальне глибше розкриває зміст, сутність речі.

 Проміжною категорією між одиничним і загальним є поняття “особливе”. Особливе – це те, що є загальним у відношенні до одиничного і одиничним у відношенні до загального. Наведемо приклад: водень – одиничне; газ – особливе; хімічний елемент - загальне. Поняття “газ” є загальним щодо поняття “водень”. У свою чергу поняття “газ” є одиничним стосовно поняття “хімічний елемент”.

Категорії одиничного, особливого і загального в процесі пізнання відіграють роль його опорних пунктів, сходинок від незнання до знання.

71.


25.01.2017; 22:31
хиты: 85
рейтинг:0
Гуманитарные науки
философия
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь