пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

15. Етапи розвитку психіки


Характеристика стадій. Леонтьєв виділяє в еволюційному розвитку психіки три стадії:
1. Стадія елементарної сенсорної Ψки - (здійснюється відображення окремих властивостей предметів, тобто наявна відчуття), - здатність відображати окремі властивості предмета. Основна форма поведінки - Таксис, рефлекси і інстинкти. Інстинкти - вроджена програма поведінки або видовий досвід тварини.
Виникнення чутливих живих організмів пов'язано з ускладненням їх життєдіяльності. Це ускладнення полягає в тому, що виділяються процеси зовнішньої діяльності, що опосередковують відносини організмів до тих властивостей середовища, від яких залежить збереження і розвиток їх життя. Виділення цих процесів обумовлено появою дратівливості до впливів, які виконують сигнальну функцію. Так виникає здатність відображення організмами впливів навколишньої дійсності в їх об'єктивних зв'язках і відносинах - психічне відображення.
Розвиток цих форм психічного відображення здійснюється разом з ускладненням будови організмів і в залежності від розвитку тієї діяльності, разом з якою вони виникають. Що ж являє собою та діяльність тварин, з якою пов'язана найпростіша форма їхньої психіки? Її головна особливість полягає в тому, що вона збуджується тим чи іншим впливає на тварину властивістю, на яке вона разом з тим спрямована, але яке не збігається з тими властивостями, від яких безпосередньо залежить життя цієї тварини. Вона визначається, отже, не самими по собі даними впливають властивостями середовища, але цими властивостями в їх відношенні з іншими властивостями. Діяльність тварин на самій ранній, перший, стадії розвитку психіки характеризується тим, що вона відповідає тому чи іншому окремому що впливає властивості (або сукупності окремих властивостей) в силу істотного зв'язку даного властивості з тими впливами, від яких залежить здійснення основних біологічних функцій тварин. Відповідно відображення дійсності, пов'язане з такою будовою діяльності, має форму чутливості до окремих впливає властивостями (або сукупності властивостей), форму елементарного відчуття. Цю стадію у розвитку психіки ми будемо називати стадією елементарної сенсорної психіки. Стадія елементарної сенсорної психіки охоплює довгий ряд тварин. Можливо, що елементарною чутливістю мають деякі вищі інфузорії. 2.Стадія перцептивної психіки (виникає відображення цілісний предметів, тобто виникає сприйняття); основна форма відображення - предметне сприйняття, тобто тварини здатні відображати предмети у вигляді цілісних психічних образів. Основна форма поведінки - навички. Навички - придбана програма поведінки або особистий досвід тварини.
Ця стадія характеризується здатністю відображення зовнішньої об'єктивної дійсності вже не в формі окремих елементарних відчуттів, що викликаються окремими властивостями або їх сукупністю, але у формі відображення речей. Перехід до цієї стадії розвитку психіки пов'язаний із зміною будови діяльності тварин, яке підготовляється ще на попередній стадії. Ця зміна в будові діяльності полягає в тому, що вже намітилося раніше зміст її, об'єктивно відноситься не до самого предмета, на який спрямована діяльність тварини, але до тих умов, в яких цей предмет об'єктивно дано в середовищі, тепер виділяється.
3. Стадія інтелекту (виникає відображення відносин між предметами):
А) сенсомоторний інтелект;
Б) свідомість.
Основна форма відображення - відображення міжпредметних зв'язків. Основна форма поведінки - інтелектуальна. Основні риси інтелектуального поведінки:
1. здатність вирішувати 2-фазні завдання, в яких існує особлива орієнтовано-дослідна підготовча фаза і фаза виконання (відсутній біологічний сенс);
2.Способность вирішувати одну й ту ж задачу різними способами;
3. Перенесення одного разу знайденого принципу вирішення завдання у нові умови;
4. Використання примітивних знарядь;
5. Наявність інсайту.
Психіка більшості ссавців тварин залишається на стадії перцептивної психіки, однак найбільш високоорганізовані з них піднімаються ще на один щабель розвитку. Цю нову, вищу, ступінь зазвичай називають стадією інтелекту (або "ручного мислення"). Звичайно, інтелект тварин - це зовсім не те ж саме, що розум людини; між ними існує, як ми побачимо, величезне якісне розходження.
Стадія інтелекту характеризується досить складною діяльністю і настільки ж складними формами відображення дійсності. Таким чином, при переході до третьої, вищої, стадії розвитку тварин спостерігається нове ускладнення в будові діяльності. Перш злита в єдиний процес діяльність диференціюється тепер на дві фази: фазу підготування і фазу здійснення. Наявність фази підготування і становить характерну рису інтелектуальної поведінки. Інтелект виникає, отже, вперше там, де виникає процес підготування можливості здійснити ту чи іншу операцію або навичку.
Виникнення і розвиток інтелекту тварин має своєї анатомо-фізіологічної основою подальший розвиток кори головного мозку та її функцій. Більш детальну періодизацію філогенезу психіки представив Леонтьєв, а пізніше її уточнив К. Е. Фабрі і потім вводить розділення кожної стадії принаймні на два рівні: вищий і нижчий, допускаючи можливість існування також і проміжних рівнів.
Три стадії:
1.  Елементарної сенсорної психіки - стадія включає два рівні: нижчий (розвинена подразливість - здатність змінювати фізіологічний стан при зовнішньому впливі, інфузорії-туфельки) і вищий (наявність відчуттів, елементарні умовні рефлекси, черв'яки, равлики).
2. Перцептивної психіки - стадія перцептивної психіки включає в себе три рівні: нижчий (відображення зовнішньої реальності у формі цілісного образу предмета, риби), вищий (елементарна форма мислення, птиці) і найвищий (Леонтьєв відносив до третьої стадії - інтелектуальної, поява оріетіровочно-дослідної фази в поведінці, здатність вирішувати практичні завдання, мавпи, собаки, дельфіни).
3. Свідомої психіки - стадія свідомої психіки (у примітивного людини-пітекантропа і сучасної людини.).

 

 

 

 


28.01.2017; 17:50
хиты: 117
рейтинг:0
Общественные науки
психология
общественная психология
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь