пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Початок ХХст Театр, література, архітектура

На початку ХХ в. у культурній сфері чітко вимальовуються дві тенденції - збереження національно-культурної ідентичності (народництво) та пересадження на український грунт новітніх європейських зразків художнього самовираження (модернізм). Своєрідною Синтезное моделлю народництва і модернізму стала "нова школа" української прози (М. Коцюбинський, В. Стефаник, О. Кобилянська, М. Черемшина), яка у своїй творчості органічно поєднувала традиційні для вітчизняної літератури етнографізм, розповідь від першої особи і ін з новітніми європейськими здобутками - символізмом і псіхоаналізма.

в українській літературі першої модерністські гасла висунув в 1901 р. письменник М. Вороний, який на сторінках "Літературно-наукового вісника" у програмному відкритому листі закликав повернутися до ідеї "справжньої запашної поезії", тематично і жанрово розширити існуючі у тогочасній літературі рамки. Естафету у М. Вороного прийняла група галицьких письменників "Молода муза" (П. Карманський, В. Пачковський, О. Луцький та ін), яка в 1907 р. оприлюднила свій маніфест, що містив критичні зауваження щодо реалізму в літературі та орієнтувався на загальноєвропейські зразки і тенденції.

Наприкінці XIX в. - На початку ХХ ст. стиль модерн набуває поширення і в українській архітектурі, що знайшло своє вираження в геометрично чітких лініях споруд, динамічності їх форми. У цьому стилі побудовані залізничні вокзали Львова, Києва, Жмеринки, Харкова, перший в Україні критий ринок (Бессарабський). Найяскравішими постатями архітектурного модернізму були В. Жуков, А. Вербицький, М. Верьовкін та ін Пошуки та експерименти архітекторів-модерністів мали на меті забезпечити максимальну функціональність будівлі, зберігши при цьому чіткість у лініях фасаду.

українська скульптура початку ХХ століття теж не уникла модерністських починань. Під впливом західних мистецьких шкіл формується ціла плеяда українських скульпторів-модерністів - М. Гаврилко, М. Паращук, В. Іщенко, П. Войтович та ін Їх творчості властиві контрастні світлотіньові ефекти та глибокий психологізм О. Архипенка збагатив мову пластики ХХ століття: він змусив порожній простір стати органічним і дуже виразним елементом композиції. Руці майстра належать "Ступаючи жінка", "Жінка, причісується" та інші твори.

У живописі прихильниками модерністських експериментаторів були М. Жук, О. Новаківський, В. та Ф. Кричевські та ін

Слід підкреслити, що український варіант модернізму був досить своєрідним і мав свої особливості. У силу того, що українські землі не мали власної державності, були роз'єднані і фактично перебувало в статусі провінцій, суспільний розвиток у них був уповільненим порівняно з провідними європейськими країнами, так і конфлікти між цивілізацією і культурою, художником і суспільством не були такими гострими. Ці фактори і визначили приглушений, слабко виражений, нерозвинений характер українського модернізму. Окремі сплески світового рівня тільки відтіняли загальну провінційність і глибоких традицій української культури.

український модернізм не сформувався як національна самобутня течія, а виявлявся лише у творчості окремих художників. Цей стиль, особливо в літературі, зазнав значного впливу романтизму, що пояснюється як традицією, так і ментальністю українського народу, для якого романтизм є органічним елементом світогляду в будь-яку добу. Своєрідність українського варіанта модернізму полягає в тому, що він з естетичного феномена перетворився на культурно-історичне явище, став спробою подолання провінційності, другорядності, вторинності української національної культури, формою залучення до надбань світової цивілізації. Він немов символізував перехід українського суспільства від етнографічно-побутової самоідентифікації, тобто виділення себе серед інших, в національну самосвідомість - визначення свого місця і ролі в сучасному світі.


хиты: 88
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь