пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

52.Санітарно-захисні зони

Одним із напрямків охорони атмосферного повітря від забруднення шкідливими речовинами є дотримання необхідних відстаней (зон), що повинні передбачатися при проектуванні будівель промислових підприємств і житлових масивів.

Майданчик промислового об'єкта повинен розташовуватися на рівному, дещо підвищеному місці відносно майданчика для житлової забудови, оскільки в іншому випадку зводиться нанівець перевага високих труб для вентиляційних викидів. При взаємному розміщенні промислових підприємств і населених пунктів повинен враховуватися напрямок пануючих вітрів. Викиди шкідливих речовин мають відноситися вітром від житлових масивів.

Будівлі та споруди промислових підприємств зазвичай розташовують за ходом виробничого процесу. При недостатній відстані між корпусами забруднювальні речовини накопичуються у між-корпусному проміжку, який знаходиться в зоні аеродинамічної тіні. За умови видалення шкідливих речовин через аераційні ліхтарі в зону аеродинамічної тіні відстань між будівлями повинна бути не менше (8—10)Нб (де Нб — висота будівлі). У цьому випадку забруднювальні речовини не будуть накопичуватися у міжкорпусному просторі. Цехи, що виділяють найбільшу кількість шкідливих речовин, необхідно розташовувати на околиці виробничої території зі сторони, протилежної житловому масиву. Крім цього, взаємне розташування цехів повинне бути таким, щоб при напрямку вітрів у сторону житлових кварталів викиди шкідливих речовин не об'єднувались.

Вимогами санітарних норм проектування промислових підприємств передбачено, що об'єкти, які є джерелами потрапляння в довкілля шкідливих і з неприємним запахом речовин, необхідно відокремлювати від житлових масивів санітарно-захисними зонами. Розміри цих зон до межі житлової забудови встановлюють залежно від потужності підприємства, умов виконання технологічного процесу, характеру та кількості викидів шкідливих і з неприємним запахом речовин.

Відповідно до класифікації промислових підприємств залежно від речовин, що виділяються в довкілля, встановлено п'ять санітарно-захисних зон: для підприємств І класу — 1000 м; II класу — 500 м; III класу — 300 м; IV класу — 100 м; V класу — 50 м. Підприємства з технологічними процесами, що не виділяють в атмосферу шкідливих речовин, допускається розташовувати у межах житлових районів.

За наявності несприятливих аерологічних умов для розсіювання шкідливих викидів в атмосфері, за відсутності або недостатньої ефективності очисних споруд санітарно-захисна зона, може бути збільшена, але не більше, ніж в 3 рази, за погодженням з Головним санітарно-епідеміологічним управлінням Міністерства охорони здоров'я України. Розміри санітарно-захисної зони можуть бути зменшені при зміні технології та впровадженні високоефективних очисних споруд.

Санітарно-захисну зону не можна розглядати як резервну територію підприємства та використовувати її для розширення промислової території. Водночас на території санітарно-захисної зони допускається розташування об'єктів нижчого рівня шкідливості, ніж основне виробництво. У цій зоні також дозволяється розташовувати пожежне депо, гаражі, склади, адміністративні будівлі, науково-дослідні лабораторії, стоянки транспорту тощо. Територія санітарно-захисних зон повинна бути упорядкована, озеленена газостійкими породами дерев і кущів. Зі сторони житлових масивів ширина смуги деревно-кущових насаджень повинна бути не меншою 50 м, а при ширині зони до 100 м — не менше 20 м.

Слід зауважити, що проектування зелених насаджень у санітарно-захисних зонах необхідно виконувати докладно. Недостатньо продумана система зелених насаджень може призвести до негативного ефекту. Наприклад, створення суцільного лісового масиву в санітарно-захисній зоні при низьких джерелах викиду шкідливих речовин, з одного боку, зводить до мінімуму небезпечний вплив підприємства на населений пункт, а з іншого боку — у деяких випадках може спричиняти виникнення застою та збільшення концентрації шкідливих речовин на самому підприємстві внаслідок недостатнього провітрювання його території.

 

 

 

 

 

 


хиты: 101
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь