пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

I семестр:
» тгп
» поняття и форми джерел права
» междунар и нац право
» субьективное право
» держ органи
» виды норм права
» полит режим
» nug
» формац и цивилиз подход
» система права
» предмет и методология тгп
» понятие и гарант зак-ти
» полит сис-ма гос-ва
» систематизация нпа
» ФУНКЦИЯ ТГП
» норм прав акты
» полит система сус-ва
» правоотношения
» естественное и позитивное право,система права и пр
» действие нпа
» права и обяз гос-ва и личности

Державне управління

- це певний вид діяльності органів держави, що має виконавчий і розпорядчий характер і полягає в організуючому впливі на суспільні відносини в політичній, соціально-економічній, духовно-культурній та інших сферах шляхом застосування державно-владних повноважень. Відтак державний орган повинен становити самостійні, професійні та відповідальні ланки апарату держави. Апарат держави можна трактувати:

o як апарат виконавчої влади, що складається з чиновників, об'єднаних у рамках чітко підпорядкованих та структурованих органів виконавчої влади;

* як апарат управління справами суспільства;

* як органи виконавчої влади, парламент, глава держави, контрольно-наглядові органи, правоохоронні органи, дипломатичні представництва та інші.

Отже, апарат держави - це система всіх державних органів, за допомогою яких практично здійснюється державна влада.

У юридичній літературі, як і на законодавчому рівні, використовуються два синонімічно близькі терміни - "державний орган" і "орган державної влади". Постає питання: чи є змістовна різниця між ними, якщо є, то яка. Конституція незалежної України (ч. 2 ст. 5) використовує лише один із двох термінів, зокрема: "Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування". У ст. 1 Закону України "Про Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим" від 2 березня 2000 року зазначено: "Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим є державним органом, утвореним відповідно до Конституції України з метою сприяння виконанню в Автономній Республіці Крим повноважень, покладених на Президента України". Отже, законодавець використовує два синонімічні поняття, які за своєю сутністю є однаковими, що вбачається із тексту.

В юридичній літературі також активно використовуються два зазначені терміни, які є практично змістовно тотожними поняттями.

Орган держави - це структурно організований елемент державного механізму, наділений владними повноваженнями та необхідними матеріальними засобами для здійснення завдань, пов'язаних з реалізацією тієї або іншої функції держави.

Органи державної влади - колегіальні та одноособові органи, наділені юридично визначеними державно-владними повноваженнями та необхідними матеріальними, фінансовими й іншими засобами для здійснення функцій і завдань держави.

Таким чином, терміни "орган держави" і "орган державної влади" є синонімічними найменуванням одного й того ж поняття.

У науці конституційного права виділяють загальні та специфічні ознаки органів державної влади. Такі ознаки відокремлюють державні органи від підприємств, установ, організацій.

Загальні ознаки органів державної влади:

1) створюються у відповідності з нормативно-правовою базою шляхом безпосередньої чи представницької демократії;

2) наділені державно-владними повноваженнями, тобто орган державної влади уповноважений видавати нормативно-правові акти, які є обов'язковими до виконання;

3) мають статус юридичної особи;

4) функціонують у встановленому державою порядку, тому діють за дорученням і від імені держави, яка на законодавчому рівні визначає їхній правовий статус;

6) є відносно самостійними елементами єдиної системи державних органів;

7) пов'язані між собою відношеннями субординації та координації;

8) у своїй єдності створюють цілісну систему, тобто апарат держави;

9) матеріальну основу організації і діяльності становлять кошти Державного бюджету, володіють державним майном, яке перебуває в їхньому оперативному управлінні.

Специфічні ознаки органів державної влади:

1) виконання властивих їм функцій (засідання, сесії тощо);

2) наявність юридично закріпленої організаційної структури, спеціального положення, що визначає його місце і роль у державному апараті;

3) наявність предмета відання - певного кола суспільних відносин, на які поширює свій управлінський вплив конкретний орган державної влади;

4) наявність законодавчо передбачених і гарантованих, чітких і вичерпних повноважень органу державної влади;

5) законодавчо визначені підстави, вид, міра та механізм притягнення до юридичної відповідальності.

Отже, органам державної влади властиві певні ознаки, які вирізняють їх один від одного, проте в єдності вони становлять цілісний механізм, що називається апаратом держави.

Органи державної влади дуже різноманітні, проте їх можна згрупувати за певними критеріями, що дасть можливість не тільки структурувати наші знання про них, а й визначити їх місце і роль у системі державного управління.

Класифікація органів держави

№ з/п

Критерії класифікації органів держави

Види органів держави

1

за

способом формування

1) виборні (первинні) - Президент України, Верховна Рада України;

2) призначувані (вторинні) - Кабінет Міністрів України, Вища рада юстиції, обласні державні адміністрації;

2

за територією,

на яку поширюється юрисдикція

1) загальнодержавні - Президент України, Верховна Рада України, Конституційний Суд України, Генеральна прокуратура України;

2) локальні (місцеві) - місцеві державні адміністрації;

3

за часом дії

1) постійно діючі - Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, міністерства;

2) тимчасові - спеціальні слідчі комісії Верховної Ради України, виборчі комісії;

4

за складом

1) колегіальні - Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України;

2) одноособові - Президент України; Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;

5

за

поділом на гілки влади

1) законодавчі - Верховна Рада України;

2) виконавчі - Кабінет Міністрів України, міністерства, місцеві державні адміністрації;

3) судові - Верховний Суд України, Конституційний Суд України;

6

за

правовими формами роботи і функціональною спрямованістю

1) правотворчі - Верховна Рада України, Президент України;

2) правозастосовні - Кабінет Міністрів України, місцеві державні адміністрації;

3) правоохоронні - Служба безпеки України, Міністерство внутрішніх справ України;

4) контрольно-наглядові - Генеральна прокуратура України.

Органи державної влади, будучи наділеними державно-владними повноваженнями, зобов'язані спрямовувати свою функціональну діяльність практично в усі сфери суспільного і державного життя у межах країни і представляти інтереси власного народу і держави на міжнародному рівні. Державні органи у межах своїх повноважень здійснюють контроль і нагляд за іншими суб'єктами правовідносин з метою забезпечення суспільного правопорядку, демократії, законності, прав і свобод людини та громадянина тощо. Держава як складний політико-правовий інститут не може існувати без державних органів, оскільки вони є тим незамінним і, по суті, безальтернативним інструментом, який необхідний для здійснення державного управління.

Напрочуд актуальним є відомий вислів Отто фон Бісмарка: "Із поганими законами і хорошими чиновниками ще можливе управління, але з поганими чиновниками не допоможуть жодні закони".

Отже, органи державної влади повинні мати не лише чітку структурну організацію, законодавчо регламентовану підпорядкованість, визначений обсяг повноважень і компетенції, а й високий ступінь професіоналізму і моральності, бути патріотом України та українського народу.


хиты: 131
рейтинг:0
Профессии и Прикладные науки
право
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь