пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Криза шляхетської речі посполитої . Становище в Сілезії та помор'ї

Аж до потрясінь 1648-1668 рр.. польська політична система зберігала дієздатність, яка забезпечувалася не стільки політичними інститутами самими по собі, скільки традицією поваги до королівської влади і політичної відповідальності. Анархізації політичного життя починається з середини XVII століття. "Шляхетська демократія" стає лише прикриттям магнатської олігархії, а магнатські угруповання діють вже в інтересах не Речі Посполитої, а своїх власних. Дестаблізація і анархізації політичного ладу наростала від десятиліття до десятиліття. У чому це виражалося? 
Пануюча тенденція полягала в прогресуючому ослабленні королівської влади. Владні прерогативи короля розчиняються в повноваженнях сейму, сенату, сеймиків, центрального і місцевого адміністративного апарату (канцлер, гетьман, підскарбій, воєводи, старости і каштелян). Початок цьому процесу було покладено в 1570-і роки Генріховимі артикулами, введенням інституту сенаторів-резидентів, підписанням "пакту конвенту" при вступі на престол чергового монарха, створенням коронного трибуналу, який позбавив короля права бути верховної апеляційною інстанцією у судових спорах. Згодом було обмежено право короля виробляти нобілітацію, посилені контрольні функції сенаторів-резидентів, була скорочена королівська гвардія, королю було заборонено без дозволу сейму виїжджати за кордон. Навіть матримоніальні справи королівської сім'ї були поставлені під сеймовий контроль. 
Фактично, в XVII столітті знаряддями королівської політики могли бути тільки особистий авторитет, роздача посад і королівщин і апеляція до традицій "доброго старого часу". І польська державна машина справлялася зі своїми завданнями влпоть до 60-х років XVII століття, коли рівновага між шляхетським станом і королівською владою було порушено і в політично виграші виявилися одні лише магнатські угруповання. 
У міру обмеження повноважень короля, всі більш великими і численними ставали функції сейму. У той же час, він починав працювати все менш і менш ефективно, тому що сеймова трибуна ставала найчастіше ареною зіткнення своєкорисливих інтересів магнатських кланів. Поступово складалося переконання (і відповідна практика), що шляхетська посольська ізба є найвищий орган влади, що стоїть і над королем, і над сенатом. Характерно при цьому, що саме багатолюдна і зовні дуже "демократична" посольська ізба, а не при ставала провідником магнатських впливів. Це робило політичне життя Польщі особливо нестійкою, тому що "чиста" і інстітуалізіованная магнатська олігархія могла б керувати країною більш ефективно, ніж інтригуючі на користь своїх групи шляхетських депутатів посольської хати. 

 

                 


хиты: 104
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь