пользователей: 28215
предметов: 12109
вопросов: 227639
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

I семестр:
» Философия

Філософські погляди софістів (Протагор, Гіппій, Крітій).

Протаго́р

Відомий як один із найпопулярніших учнів Демокрита. Найвідоміший серед софістів. Належить до періоду досократських філософів.

Відстоює традиційний для софістів релятивізм. Є автором знаменитої тези: «людина є мірою усіх речей, існуючих — що вони існують, неіснуючих — що вони не існують». Вказану тезу у Протагора допомагають зрозуміти суттєві пояснення Секста Емпірика про те, що «Протагор … мірою називає критерій, речами — справи.., що людина є критерій усіх справ, діянь». Повне роз'яснення концепції Протагора принципово суперечить вченню Аристотеля про збігання висловлювань з дійсністю. Ці дві різні концепції антиномічні, вони не можуть заперечити одна одну. Висновок, що судження, які ведуть людину до успіху під час завершення задуманої справи, — істинні, а успіх у справах є універсальною людською мірою знань, будується на абсолютно протилежному Арістотелеві вченню про істину. Для софістів тільки досвід може слугувати джерелом знання, а не «нус», «абстрактне мислення», «ідея».

За свідченням Діогена Лаертського, Протагор перший почав вивчати способи доказів і тим самим започаткував формальну логіку.

Платон присвятив Протагору діалог «Протагор (Платон)».

Гіппій

Гіппій володів великими знаннями в багатьох науках, за що отримав прізвисько «багатознають» (Полигистора). В якості вчителя мудрості Гіппій брав за навчання великі гроші. Гіппій відрізнявся прекрасним красномовством і надзвичайною пам'яттю. Він прославився вмінням виголошувати промову на будь-яку тему без попередньої підготовки.

Гіппій склав список переможців Олімпійських ігор, що мав величезне значення для грецької хронології. У своїх творах про політику він розрізняв правові відносини по природі і по людському закону.

Платон говорить про Гіппія як про знавця всіх математичних наук - обчислень і логістики, геометрії, астрономії, музики. Прокл Диадох приписує Гіппію відкриття квадратріси - кривої, за допомогою якої можна було ділити довільний кут в довільному відношенні. (Квадратрису її назвали пізніше, коли з її допомогою Дінострат і Нікомед здійснили квадратуру кола.)

Крітій

Походив зі знатного роду, родич Платона, навчався у софістів: у Горгія і Протагора, був близьким і до кола учнів Сократа. 415 до н. е. був причетним до процесу Алківіада. Критій значно просунувся в політиці 411 до н. е., під час правління чотирьохсот. П'ять років по тому він, як вигнанець, жив у Фессалії, де підбурював народ проти заможних.

404 до н. е. він знову з'явився в Афінах, як член призначеного спартанцями, через Лісандра, правління тридцяти. Він досяг великого впливу серед товаришів, усунув вождя поміркованих Терамена і втягнув співправителів до низки довільних і жорстоких діянь. У боротьбі із демократичними вигнанцями, що повернулись під проводом Тразибула, Критій був убитий на початку 403 до н. е.

Як політичний письменник, філософ, оратор і поет-елегік Критій не раз згадується сучасниками, але твори його до нас не дійшли. Відомо лише про їх назви — трактат «Про державу» (наголошувалося на незалежності особистості, вільної від закону), сатирова драма «Сізіф» (головна ідея — богів вигадали люди, щоб тримати у покорі прости люд). Платон вивів його головною дійовою особою в своїх діалогах «Тімей» і «Критий».


21.06.2015; 20:52
хиты: 523
рейтинг:+1
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2018. All Rights Reserved. помощь