пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

39. Формальні властивості конструктів в теорії Дж. Келлі. Типи конструктів.

Формальні властивості конструктів

Келлі припустив, що всі конструкти характеризуються певними формальними властивостями. По-перше, конструкт нагадує теорію тим, що він зачіпає певний діапазон явищ. Цей діапазон застосовності включає в себе всі події, при яких конструкт релевантним або застосуємо. Конструкт «науковий - ненауковий», наприклад, цілком можна застосувати для інтерпретації безлічі інтелектуальних досягнень, але навряд чи придатний для пояснення переваг становища людини одруженого або холостого. Келлі зауважив, що прогностична ефективність конструкту наражається на серйозну небезпеку щоразу, коли він узагальнюється понад те набору явищ, для якого призначений Отже, всі конструкти мають обмежений діапазон застосовності, хоча від конструкту до конструкту межі діапазону можуть змінюватися. Конструкт «хороший - поганий" має широкий діапазон застосовності, оскільки він передбачає безліч ситуацій, що вимагають особистої оцінки. А конструкт «непорочність - проституція» має значно більш вузькі межі.

По-друге, у кожного конструкту є фокус застосовності. Він відноситься до явищ в рамках діапазону застосовності, до яких конструкт найбільш застосуємо. Наприклад, конструкт «чесний - нечесний» в однієї людини має фокусом застосовності те, що слід тримати руки подалі від чужих подіне майна. А інша людина може застосувати той же конструкт до політичних подій. Отже, фокус застосовності конструкту завжди специфічний для людини, яка застосовує його.

Проникність - непроникність - ще один параметр, за яким конструкти можуть різнитися. Проникний конструкт допускає в свій діапазон застосовності елементи, ще не витлумачені в межах його кордонів Він відкритий для пояснення нових явищ. З іншого боку, непроникний конструкт, охоплюючи явища, які складають його первісну основу, залишається закритим для інтерпретації нового досвіду. Існує відносна ступінь   проникності і непроникності.

Типи конструктів

Келлі також припустив, що особистісні конструкти можна класифікувати у відповідності з природою контролю, який вони імпліцитно здійснюють над своїми елементами. Конструкт, який стандартизує («попереджає») елементи для того, щоб вони були виключно а його діапазоні. Келлі назвав превентивних конструктом. Це тип класифікаційного конструкту; те, що потрапило в одну класифікацію, виключається з іншої. Превентивних інтерпретацію можна порівняти з такою характеристикою мислення ригідного людини, як «нічого, крім».

У констелляторний конструкт елементи можуть одночасно належати іншим областям, але вони постійні у складі своєї сфери. Тобто, якщо явище відноситься до якоїсь категорії одного конструкту, інші його характеристики фіксовані. Шаблонне мислення ілюструє цей тип конструкту. Приклад констелляторний мислення: «Якщо ця людина продавець автомобілів, він швидше за все нечесний, шахраюватих і вміло звертається з клієнтом». У цьому прикладі немає місця для інших суджень про цю людину. За визначенням, констелляторний конструкти обмежують наші можливості для альтернативних думок; разу ми відносимо людини до даної категорії, ми наділяємо його всіма відповідними їй характеристиками.

Конструкт, який залишає свої елементи відкритими для альтернативних конструкцій, називається передбачає конструктом. Цей тип конструкту прямо протилежний превентивних і констелляторний конструктив, так як він дозволяє людині бути відкритим для нового досвіду і приймати альтернативної точку зору на світ.

Особистісні конструкти можна класифікувати декількома способами. Наприклад, є всебічні конструкти, які включають в себе відносно широкий спектр явищ, і приватні конструкти, що включають в себе невеликий діапазон явищ. Є основні конструкти, які регулюють основну діяльність людини, і периферичні конструкти, які можуть змінюватися, не змінюючи значно основну структуру. Деякі конструкти є жорсткими, тобто дають змінений прогноз, а інші свобднимі, тому що дозволяють робити різні прогнози при подібних умовах.

Особистість: конструкт персонологи

Дж. Келлі ніколи не пропонував точного визначення особистості. Однак він обговорював цю концепцію в одній статті, стверджуючи, що особистість - «наша абстракція діяльності людини і подальша генералізація цієї абстракції на всі аспекти її зв'язку з іншими людьми, знайомими і незнайомими, а також з тим, що може становити певну цінність»

Отже, Дж. Келлі вважав. що особистість є абстракція створена персонолагамі із психічних процесів, які вони спостерігають і / або мають на увазі в інших. Це не окрема реальність, відкрита ними. Крім того, він стверджував, що особистість за своєю природою включена в міжособистісні стосунки людини. Поєднавши ці дві ідеї, можна дати точне визначення особистості в теорії Келлі, а саме особистість індивіда являє організовану систему більш-менш важливих конструктів; людина використовує особистісні конструкти, щоб інтерпретувати світ переживань і передбачати майбутні події. Для Келлі особистість еквівалентна конструктив, використовуваним індивідом з метою передбачення майбутнього. щоб зрозуміти іншу людину, треба знати щось про конструкти, які він використовує, про події, включених в ці конструкти, і про Ом, як вони співвідносяться один з одним.


15.12.2015; 05:51
хиты: 143
рейтинг:0
Общественные науки
психология
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь