пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Успадкування ознак зчеплених із статтю.

Зчеплене зі статтю успадкування — успадкування ознак, що визначаються генами статевих хромосом. Характеризується відхиленням від стандартних менделівських закономірностей успадкування, зокрема спостерігається різне розщеплення у потомства чоловічої і жіночої статі.

При визначенні статі за типом XY (XX — самиця (гомогаметна стать), XY — самець (гетерогаментна стать)) існують три групи генів статевих хромосом, які успадковуються по-різному: гени розташовані тільки в X-хромосомі, гени розташовані тільки в Y-хромосомі, і гени наявні в обидвох статевих хромосомах. «Зчепленими зі статтю» переважно називають тільки локуси виключно X-хромосоми; розташовані тільки в Y-хромосомі гени називають Y-зчепленими, а ознаки, які вони контролюють, — голандричними (тобто наявними тільки у самців). Гомологічні ділянки X- і Y-хромосом, а також і гени розташовані в них, позначають терміном псевдоавтосомні, оскільки вони успадковуються так само як і звичайні автосомні гени.

Закономірності успадкування.

Особливості зчепленого зі статтю успадкування пояснюються таким чином: оскільки самиці мають дві X-хромосоми, вони можуть бути гомо- або гетерозиготними за алелями певного X-зчепленого гену. У той же час самці, в яких наявна тільки одна X-хромосома, матимуть тільки одну копію цього гену, що описується терміном гемізигота (префікс гемі- означає «напів»). У такому стані алелі, що визначають рецесивні ознаки, поводитимуться псевдодомінантно, тобто наявність одного такого алелю повністю визначатиме фенотип особини, як у випадку із білоокими самцями плодової мушки.

Успадкування зчеплене зі статтю також відоме як навхресне, через те, що в цьому випадку батько передає ознаку своїм дочкам, а ті — своїм синам. На те, що ознака може бути зчепленою зі статтю, вказує нереципрокність при оберненому схрещуванні. У випадку із успадкуванням мутації white у плодової мушки, якщо батьками були самиця дикого типу і білоокий самець, у F1 всі мухи будуть червоноокими, в F2 всі самиці із фенотипом дикого типу, а серед самців спостерігатиметься розщеплення 1:1. Натомість при схрещуванні білоокої самиці і червоноокого самця, потомство буде іншим: в F1 всі самці матимуть білі очі, а самиці — червоні, у F2 в межах кожної статі розщеплення за фенотипом становитиме 1:1 (Див. рисунок справа).

Аналогічні закономірності успадкування Z-зчеплених ознак спостерігаються в організмів, в яких стать визначається за типом ZW (ZZ — самці (гомогаметна стать), ZW — самиці (гетерогаметна стать)). Наприклад, у курей однією із таких ознак є рябе оперення, що визначається домінантним алелем.

Успадкування ознак, зчеплених із статтю 
Ознаки, гени яких локалізовані в статевих хромосомах, успадковуються зчеплено із статтю. Гени можна розділити на З групи: 
1. Гени, які локалізовані в гомологічних ділянках X- і У- 
хромосом - частково зчеплені гени: 
а) ген загальної кольорової сліпоти 
б) ген пігментного ретиніту 
в) ген хвороби Огуті 
г) ген епідермального булльозу 
д) гек геморагічного діатезу 
є) ген спазматичної параплегії 
є) ген судомних розладів 
2. Х-зчеплені гени, які розміщені в тій ділянці Х-хромосоми, 
що немає гомологічної ділянки в У-хромосомі: 
а) ген гемофілії 
б) ген дальтонізму 
в) ген гіпоплазії емалі зубів 
г) ген відсутності других різців 
д) ген фавізму 
є) ген м'язової дистрофії Дюшена 
є) ген нецукрового діабету 
3. У-зчеплені гени (голандричні гени), які локалізовані у 
непарній ділянці У-хромосоми: 
а) ген іхтіозу 
б) ген гіпертрихозу 
в) ген гістосумісності 
г) ген чутливості до андрогенів 
д) ген, що зумовлює низький тембр голосу 
є) ген наявності шкірної перетинки між пальцями 

 

10.


05.11.2015; 00:14
хиты: 425
рейтинг:0
Естественные науки
науки о жизни
генетика
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь