пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

65.Правомірна поведінка . Типологія правомірної поведінки . Законослухняна поведінка.

Правомірне поведінка - суспільно корисне правова поведінка особи (дія або бездіяльність), яке відповідає розпорядженням юридичних норм і охороняється державою.
Правомірне поведінка завжди включає два моменти:
- інформаційний, тобто обізнаність громадянина про свої юридичні права і обов'язки. Важливо не тільки наявність розвинутого юридичного механізму захисту права на доступ до правової інформації, а й активне практичне використання його громадянами;
- поведінковий, тобто уявлення про законні способи здійснення своїх юридичних прав і обов'язків
Слід врахувати, що правомірна поведінка складається з елементів - правомірних вчинків, тобто правових вчинків, що мають суспільно корисних характер.
Склад правомірної поведінки - система ознак поведінки, відповідного приписами права.
Суб'єкт - (фізичні та юридичні особи, які визнані дієздатними і деліктоздатної тобто здатними здійснювати свої права і обов'язки та нести юридичну відповідальність).
Суб'єктивна сторона - внутрішнє ставлення (зацікавленість, байдужість) суб'єкта права до своєї діяльності та її результатів, визначення якості вчинків, з яких складається поведінка, оцінка їх.
Об'єкт - явище навколишнього середовища, на які спрямовані правомірні проступки: матеріальні та нематеріальні блага, суспільні відносини.

 

Об'єктивна сторона - зовнішня форма вираження правомірних вчинків: дія чи бездіяльність; їх корисні результати; причинний зв'язок між діяннями та їх наслідками.
Залежно від характеру правових приписів різняться види правомірної поведінки:
Належну (соціально необхідне) - (захист батьківщини, виконання трудових обов'язків, дотримання правил дорожнього руху та ін ) - закріплюється в імперативних нормах у вигляді обов'язків і забезпечується, крім інших способів, державним примусом.
Можливе (соціально допустимий)
- бажане (участь у виборах, оскарження неправомірних дій посадових осіб, вступ до шлюбу);
- небажане (розлучення, страйк та ін) - закріплюється як правило, в диспозитивних нормах як права суб'єкта, а не як його обов'язки, реалізується відповідно до його волі (інтересом) і забезпечується державою.
За об'єктивною стороні правомірна поведінка виражається в:
- дії;
- бездіяльності (напр., відмова обвинуваченого від дачі показань) .
За особливостями суб'єктивної сторони розрізняють види правомірної (законослухняної) поведінки:
активне; звичайне (звичне); пасивне (конформистское - його різновид); маргінальне.
Активне правомірна поведінка - це вид правомірної поведінки, що складається в цілеспрямованій діяльності громадян, посадових осіб з реалізації своїх прав, обов'язків, компетенції в рамках правових норм і пов'язаний з додатковими витратами часу, енергії, а іноді й матеріальних засобів.

 

Звичайна (звичне) правомірна поведінка - вид законослухняної поведінки, що представляє собою повсякденну службову, побутову та іншу діяльність людини, відповідну розпорядженням правових норм, що стала звичкою і не вимагає додаткових витрат і зусиль. Необхідність здійснення поведінки лише правомірним чином стала для такої людини звичною, навіть неусвідомленою в усіх аспектах.
Пасивне правомірна поведінка - вид правомірної поведінки, що виявляється в бездіяльності, в навмисному не використання суб'єктом належних йому прав і обов'язків: неучасті у виборах і т.п. Маргінальна поведінка - це вид поведінки, який характеризується «проміжним» (прикордонним) між правомірним і протиправним станом особистості. Маргінальна поведінка особи виражається в готовності до протиправних дій у разі зниження нагляду за його поведінкою, але не стає антигромадською, провідним до правопорушення, через страх перед юридичною відповідальністю (наприклад, оплата пасажиром проїзду в автобусі тільки тому, що в нього зайшов контролер) .


22.03.2017; 23:25
хиты: 120
рейтинг:0
Профессии и Прикладные науки
право
юриспруденция (философия права)
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved. помощь