Онтогенез –індивідуальний розвиток будь-якого організму з моменту запліднення яйцеклітини і до його природної смерті. У різних груп організмів онтогенез має свої особливості, які, зокрема, залежать від способу розмноження. В одноклітинних організмів онтогенез збігається з клітинним циклом.
Онтогенез поділяють на ембріональний та постембріональний періоди.
1)Ембріональний (зародковий) період - це час, коли новий організм (ембріон) розвивається всередині материнського організму або всередині яйця, насінини тощо. Він завершується народженням (вилупленням, проростанням).
2)Постембріональний (післязародковий) період триває від моменту народження (виходу із зародкових оболонок, покривів насінини) і триває до моменту набуття організмом здатності до розмноження.
-період статевого рожмноження;
-період старості.
Онтогенез у вищих видів організмів завжди розпочинається процессами ембріонального розвитку, який характеризується ростом, диференціацією та обміном речовин. Диференціація обумовлює ускладнення організації клітин, яка веде до їхньої спеціалізації у виконанні певних функцій. Внаслідок обміну речовин відбуваються такі хімічні перетворення, які забезпечують клітину енергією, необхідною для виконання нею своєї ф-ції. Диференціація клітин, яка полягає в спеціалізації структури і функції клітини, проявляється у перетворенні однорідного клітинного матеріалу в спеціалізований різнорідний матеріал. Таке перетворення торкається морфологічних і фізіологічних ознак клітин. Клітина деференціація відбувається протягом усього життя богатоклітинного організму. Проте вона набуває максимального прояву в період ембріонального розвитку.