пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Szkolenie BHP

 

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy - ogół norm prawnych oraz środków badawczych, organizacyjnych i technicznych, mających na celu stworzenie pracownikowi takich warunków pracy, aby mógł on wykonywać pracę w sposób produktywny, bez narażania go na nieuzasadnione ryzyko wypadku lub choroby zawodowej oraz nadmierne obciążenie fizyczne i psychiczne.

Zakres przedmiotowy przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest bardzo szeroki i dotyczy między innymi zagrożeń związanych z obiektami i pomieszczeniami pracy, używaniem maszyn, urządzeń i narzędzi, procesami pracy szczególnie niebezpiecznymi i szkodliwymi, organizacji pracy, zagrożeń tkwiących w samych pracownikach, w ich właściwościach psychofizycznych, stanie zdrowia, kwalifikacjach.

 Najważniejszym aktem prawnym obowiązującym w naszym kraju jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie są Ustawy i regulujące je Rozporządzenia. W miejscu pracy i nauki obowiązują regulacje wewnętrzne.

Odpowiedz poprawnie na pytanie i przejdź do następnej strony:
Jaki jest najważniejszy akt prawny w naszym kraju? - 
Konstytucja RP.

Prawo pracy, to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych (np. Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.), określające prawa oraz obowiązki pracodawców i pracowników, jak również postanowienia układów zbiorowych pracy, regulaminów i statutów określających prawa oraz obowiązki stron stosunku pracy.

Postanowienia statutów i regulaminów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników, niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.

Czy kwestie BHP na Uczelniach są regulowane tylko zewnętrznymi aktami czy również wewnętrznymi? - Do tych przepisów dochodzą również akty wewnętrzne w formie Zarządzeń J.M. Rektora.

Za stan Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz ochrony przeciwpożarowej na Uczelni odpowiada JM Rektor.

W polskim prawie obowiązuje zasada równego traktowania w zatrudnieniu

Wykład 1. Zagrożenia czynnikami fizycznymi

Zagrożenia to realnie istniejące elementy lub czynniki, właściwości warunków i wyposażenia, które człowiek powinien zauważyć, rozpoznać i ocenić, aby uniknąć wypadku.

Ze względu na skutki działania na życie, zdrowie i samopoczucie człowieka czynniki dzielimy na:

    • czynnik niebezpieczny – czynnik, którego oddziaływanie może prowadzić do urazu lub natychmiastowego pogorszenia stanu zdrowia człowieka, a nawet śmierci.
    • czynnik szkodliwy – czynnik, którego oddziaływanie może prowadzić do stopniowego pogorszenia stanu zdrowia człowieka lub choroby (np. zawodowej),
    • czynnik uciążliwy – czynnik,  którego oddziaływanie może utrudniać pracę lub obniżać zdolność do jej wykonywania, nie powodując jednak trwałego pogorszenia stanu zdrowia człowieka.

Ze względu na pochodzenie czynniki dzielimy na:

    • fizyczne(Obciążenia fizyczne: Obciążenie statyczne, Praca dynamiczna)
    • biologiczne(mikroorganizmy,substancjewytwarzaneprzez mikroorganizmy, makroorganizmy)
    • chemiczne(wnikają do organizmu przez:układ oddechowy, skórę,przewód polarmowy)
    • psychofizyczne,
    • społeczne(zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji,każdy człowiek zasługuje na nasz szacunek, a to oznacza, że należy tak traktować drugiego człowieka, w jaki sposób chcielibyśmy, aby i nas traktowano.)

 

Zagrożenia najczęściej pojawiają się podczas zajęć laboratoryjnych. Studenci przed zajęciami laboratoryjnymi są zaznajamiani przez prowadzącego zajęcia z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy panującymi w danym laboratorium.

Czynnik występujący w procesie pracy, który może spowodować obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej pracownika, określa się jako:

Wybierz jedną odpowiedź:
a. 

czynnik niebezpieczny

b. 

czynnik szkodliwy

c. 

czynnik uciążliwy

 

Do zagrożeń biologicznych z Grupy IV zaliczamy:

 

Wybierz jedną odpowiedź:
a. 

czynniki, przez które wywołanie chorób u ludzi jest mało prawdopodobne,

b. 

zagrożenia czynnikami, które wywołują u ludzi ciężkie choroby, są niebezpieczne dla pracowników, a rozprzestrzenianie w populacji ludzkiej jest bardzo prawdopodobne. Zazwyczaj nie istnieje w stosunku do nich skuteczna metoda profilaktyki i leczenia.

c. 

czynniki, które mogą wywołać u ludzi ciężkie choroby, są niebezpieczne dla pracowników, a rozprzestrzenianie się ich w populacji ludzkiej jest mało prawdopodobne. Zazwyczaj istnieją w stosunku do nich skuteczne metody leczenia.

d. 

czynniki, które mogą wywołać choroby u ludzie, mogą być niebezpieczne dla pracowników, ale rozprzestrzenianie ich w populacji ludzkiej jest mało prawdopodobne,

  

  • zasada poszanowania godności i dóbr osobistych pracownika (np. molestowanie, mobbing),
  • Wartość stężenia, która ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pracownika nie może być w środowisku pracy przekroczona w żadnym momencie jest określana, jako:

    Wybierz jedną odpowiedź:
    a. 

    NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE STĘŻENIE (NDS),

    b. 

    NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE STĘŻENIE CHWILOWE (NDSCh),

    c. 

    NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE STĘŻENIE PUŁAPOWE (NDSP),

     

    Pierwsza pomoc w teorii 

    Pierwsza pomoc – zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem udostępnionych do powszechnego obrotu wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych.

    stan nagłego zagrożenia zdrowotnego - stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

    § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

    § 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

    Podstawowym hasłem w pierwszej pomocy jest dobry ratownik to żywy ratownikWarto także pamiętać o zabezpieczeniu samego siebie przed kontaktem z krwią i innymi płynami ustrojowymi poszkodowanego. Jednorazowe rękawiczki, okulary ochronne i maska do sztucznego oddychania stanowią idealny zestaw. 

    Europejska Rada Resuscytacji, czyli organ, który zajmuje się badaniem m.in. nagłego zatrzymania krążenia, bardzo często odnosi się do tzw. łańcucha przeżycia. Jest to prosta wizualizacja czynności, jakie muszą się wydarzyć, aby osoba z NZK miała maksymalnie duże szanse na przeżycie. Składają się na niego:

    • wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy (aby zapobiec NZK),
    • wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (aby zyskać na czasie),
    • wczesna defibrylacja (aby przywrócić czynność serca),
    • opieka poresuscytacyjna (aby przywrócić jakość życia).
    • Stąd też zalecenie, aby osoby bez przeszkolenia z pierwszej pomocy w przypadku udzielania pomocy osobie z NZK ograniczyły się jedynie do uciskania klatki piersiowej poszkodowanego. 30:2, stosunek uciśnięć klatki piersiowej do wdechów
    • W sytuacji gdy jestem sam, nie mam maski i czekam na pogotowie: uciskam szybko i mocno, czekając na przyjazd ratowników. W sytuacji gdy pojawi się człowiek z ustnikiem/maseczką: przejdziemy płynnie na algorytm 30:2. Jeżeli jestem świadkiem zdarzenia, nie pamiętam co robić, ale chcę pomóc, to dzwonię pod numer 112 lub 999, opowiadam, co się zdarzyło i proszę dyspozytora o wskazówki 
    • Apteczka: środek odkarzajacy, rekawiczkiz lateksu, sterylne gziki 10*10, rolka bandażu, nożyczki, opatrunki, chusta do unieruchomienia , zel na oparzenia, własne leki, zimny kompres, lista ze wszystkimi rzeczami i datami ważnośi tych rzeczy w apteczce i numery telefonów alarowych.
    • Jak dzwonisz` pod telefon alarmowy musisz przekazać:
    • dokładny numer telefonu, miejsce wypadku i   aktualne zagrożenia,liczba i stan ofiar, pierwsze gesty wykonane nad osobą.

    Resuscytacja oddechowo-krążeniowa dorosłego

    Czy ofiara jest przytomna

    położyć na plece, odchylić glowe do tylu i podnieść żuchwę( czy ofiara oodych normalnie)

    wezwij słyżby ratunkowe 

    defybrylator?

    resuscytacja

    30 ucisków klatki piersiowej  = 2 oddechi ratunkowe

    Resuscytacja oddechowo-krążeniowa dziecka

    czy jest przytomny

    czy oddycha 

    wezwij służby ratunkowe

    defybrylator

    reanimacja 

    30 przecisków - 2 oddechy 

    Podstawowe przepisy prawne dotyczące ochrony przeciwpożarowej zawierają się w następujących dokumentach prawnych:

     

     

     

    Państwowa Straż Pożarna, PSP (przed rokiem 1991 Zawodowa Straż Pożarna, ZSP) – zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Komendant Główny PSP jest organem podległym wobec ministra właściwego ds. wewnętrznych.

    Aby skutecznie ugasić pożar należy wyeliminować przynajmniej jeden z trzech czynników tworzących trójkąt spalania:

     

      1. odciąć dopływ tlenu
      2. zamknąć dopływ paliwa
      3. odebrać ciepło                                       Gaśnica gastronomiczna - może służy do gaszenia trzech grup pożarów:
        • A- ciał stałych np. drewno, słoma, papier.
        • B- cieczy palnych np. benzyna, rozpuszczalniki
        • F- tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych np. olej na patelni

        Jakie czynniki są niezbędne do powstania pożaru?

        Wybierz jedną odpowiedź:
        a. 

        tlen, zapałki, paliwo

        b. 

        drewno, powietrze, ciepło

        c. 

        ciepło, paliwo, tlen

        d. 

        ogień, tlen, benzyna

        Gaśnicą śniegową można gasić dwa typy pożarów. Pożary z grupy B - pożary cieczy palnych i substancji topiących się w wysokiej temperaturze.

         

         

        Drugim rodzajem pożarów, do gaszenia których używać można gaśnicy śniegowej, są pożary typu C, czyli gazów palnych

        Niektóre typy gaśnic śniegowych można stosować przy gaszeniu obiektów będących pod napięciem. Nie może jednak przekraczać ono 1000 V, a przy gaszeniu trzeba zachować szczególną ostrożność.

         

         

        Gaśnica proszkowa służy do gaszenia pożarów z grupy A, B i C, a więc możemy ją stosować przy palących się ciałach stałych, cieczach, a nawet gazach. Posiadanie ważnej gaśnicy proszkowej samochodowej jest obowiązkiem każdego kierowcy. JEST TOKSYCZNA

        Dopasuj nazwę grupy pożarów do jej charakterystyki.

        Pożary tłuszczów

        Odpowiedź 1F

        Pożary metali

        Odpowiedź 2D

        Pożary gazów palnych

        Odpowiedź 3C

        Pożary ciał stałych

        Odpowiedź 4A

        Pożary cieczy palnych i substancji topniejących pod wpływem ciepła

        Odpowiedź 5B

         

     

    CZy Plik

Wykład 1. Zagrożenia czynnikami fizycznymi


30.10.2020; 17:14
хиты: 54
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2025. All Rights Reserved. помощь