Гімназія - навчальний заклад для отримання базової та повної середньої освіти. Але, зазвичай, якість та рівень освіти у гімназіях значно вищий, тому гімназію можна назвати елітною школою як приватної, так і державної власності, для обдарованих дітей.
Ліцей — загальноосвітній навчальний заклад ІІІ ступеня акредитації з профільним навчанням і допрофесійною підготовкою
Колегіум (від. "товариство", "співдружність") - закритий тип навчальних закладів ІІІ ступеня, головною метою яких є підготовна випускників до вступу до ВНЗ.
Традиційне шкільне навчання все більше не влаштовує батьків. Саме невдоволення існуючою системою освіти сприяє зростанню шкіл з альтернативними програмами навчання. У них немає оцінок, розкладу уроків і обов'язкових предметів, зате заохочуються творчість і прагнення самостійно управляти своїм життям. За останні п'ять років число шкіл, які застосовують нестандартні підходи, подвоїлося і склала 2000. Це вже 10% від загального числа середніх навчальних закладів у країні.
Найпопулярніші в Україні авторські системи навчання - Вальдорф, «Росток», Ельконіна-Давидова та Монтессорі.
У школі-парку, створеної за системою російського педагога Милослава Балабана, вибір школяра, що йому вивчати і як, обмежується маршрутним листком з переліком предметів. На початку кожного тижня учень бере на себе зобов'язання виконати певну кількість завдань, і поки він з ними не впорається, до нових його не допустять. Вчителі нічого не диктують, а лише контролюють правильність виконання завдань і в разі необхідності поправляють учня. Замість класів тут вікові групи: від 6 до 9 і від 10 до 16 років. Всі питання шкільного життя вирішуються на загальних зборах, де голос дитини дорівнює голосу дорослого. З учителями дитина спілкується на «ти» і по імені.
На відміну від Балабанівських, вальдорфскі школи визнані Міністерством освіти. В Україні чотири таких заклади - у Києві, Одесі, Дніпропетровську та Кривому Розі. Експериментальні класи з вальдорфською системою є в багатьох школах країни.
За словами викладачів, програма ця націлена не тільки на навчання, а й на виховання в дітях індивідуальності. Замість уроків - так звані «епохи». Щомісяця визначається домінуючий предмет, який протягом всього терміну вивчають в інтенсивному режимі.