1111 Методика проведення уроків-лекцій. Структура уроку-лекції. Види лекцій. Вимоги до уроків-лекцій.У сучасній загальноосвітній школі, особливо и навчальних закладах нового типу — гімназіях, ліцеях, дедалі ширше використовуються форми навчання, характерні для вищої школи, зокрема лекції.
Шкільна лекція — це форма навчального заняття, яке будується на основі інформаційно-монологічного методу й передбачає систематичний, послідовний виклад навчального матеріалу вчителем, продуманий і підготовлений завчасно, із застосуванням способів і прийомів активізації пізнавальної діяльності учнів.
Залежно від призначення виокремлюють такі типи лекцій:
академічну — для спеціалістів (майбутніх також);
навчальну — для учнів середніх загальноосвітніх закладів усіх типів;
навчально-методичну — для викладачів, учителів, які підвищують свою кваліфікацію;
науково-популярну — для широкого кола слухачів.
Залежно від дидактичної мети розрізняють такі типи лекцій: вступна, оглядова, настановна (інструктивна), поточна, узагальнювальна (завершальна).
За характером викладу матеріалу й навчально-пізнавальної діяльності учнів лекції можна поділити на проблемні та інформаційно-пізнавальні (не проблемні).
Організація навчальної лекції складається з двох фаз — докомунікативної (підготовчий період) і комунікативної (проведення лекції).
Лекція складається зі вступу, основної та заключної частин.
У вступі важливо сформувати позитивну мотивацію учнів до викладу лекції, встановити контакт з аудиторією. Основна частина розрішає провідні питання лекції. При цьому слово вчителя супроводжується використанням різноманітних засобів наочності. В заключній частині необхідно підсумувати викладене, закріпити й посилити враження від лекції.
Особливість лекції полягає в тому, що під час її викладу увага учнів має переважно мимовільний характер: учні не сприймають загальних фраз, автоматично «відключаються», якщо у викладі вчителя немає нічого нового для них. Крім того, слід урахувати «кризи уваги», які, за свідченням психологів, настають кожні 15—20 хв.
Важливе значення для забезпечення ефективності лекції має ораторська майстерність учителя, насамперед культура мовлення, що передбачає зрозумілість, правильність вимови, багатий словниковий за пас тощо. У ході лекції важливо забезпечувати постійний зворотним зв’язок з аудиторією для підтримання уваги.
У навчально-виховному процесі з біології лекція може використовуватися й як метод навчання, й як окрема форма навчальних занять.
27.12.2015; 23:21
хиты: 228
рейтинг:0
|
|
|
|