Вважається, що Просвітництво було започатковано в Англії під впливом філософських ідей Д. Локка, який створив вчення про державу, владу і право.Локк був засновником емпіричної філософії. Емпіризм – філософське вчення, що визнає досвід єдиним достовірним засобом пізнання і применшує значення логічного аналізу – теоретичних узагальнень. Емпіризм виводить загальний і необхідний характер знань не з мислення, а з досвіду.
Локк доводив, що всі ідеї, всі поняття, котрі людина має, виникають внаслідок дії предметів зовнішнього світу на органи відчуттів людини.
Дж. Локк – автор сенсуалістичної теорії пізнання. Сенсуалізм – філософське вчення, що визнає єдиним джерелом пізнання відчутя.
своїй праці «Вчення про людський розум» Дж. Локк виступив проти т. зв. теорії «вроджених ідей», теорії феодальної знаті, прихильником якої, зокрема, був Р. Декарт. За цією теорією знать була біологічно вищою від інших, мала вроджені особливі здібності для здобуття освіти, керування державою, «лицарські риси», притаманні тільки представникам верхівки суспільства. Дж. Локк доводив, що у свідомості людей немає вроджених ідей та уявлень, що душа кожної дитини - «білий папір без жодних знаків та ідей». У латинському перекладі книги «Вчення про людський розум» вжито вислів «чиста дошка» (tabula rasa) замість «білий папір». Тут Дж. Локк використав думку Аристотеля, бо, як свідчить Я.-А. Коменський у творі «Велика дидактика», «Аристотель порівняв людську душу з чистою дошкою, на якій ще не було нічого написано, але на якій, проте, можна було б написати все».
Заперечуючи вроджені ідеї, Дж. Локк зазначав, що всі людські знання - результат досвіду, що ідеї та уявлення приходять із зовнішнього світу у свідомість людини через відчуття. Джерелом уявлень є відчуття, які відображають зовнішній світ. У творі «Вчення про людський розум» Дж. Локк твердив, що «немає нічого в думках, чого не було б у чуттєвому сприйманні». Його сенсуалізм мав релігійне спрямування, тобто був релігійно забарвленим. Дж. Локк стверджував, що Бог усемогутній, тому тільки він і міг наділити людину здатністю відчувати й мислити.