Особливості діяльності волонтерів у соціальній вуличній роботі.Фахівець з соціальної роботи, готуючи волонтерів до діяльності в умовах вуличного простору, повинен перш за все, формувати уявлення про мету соціальної вуличної роботи, яку слід розглядати як низку наступних завдань:
покращення положення та здоров’я дітей та молоді шляхом привнесення та додання до середовища, де вони змушені жити, того, в чому вони мають потребу, та того, чого вони позбавлені;
спонукання дітей та підлітків до встановлення стосунків з людиною чи групою, що піклується про них, та з тими, хто може допомогти їм в організації змістовного дозвілля;
допомога «дітям вулиці» в реалізації їхніх прав та потенційних здібностей, обдарувань.
^ Волонтерська вулична соціальна робота передбачає:
встановлення довірливіих відносин з кризовими категоріями дітей та молоді, які більшість часу перебувають на вулиці і потребують допомоги соціального працівника;
сприяння в усвідомленні і сприйнятті позитивних стереотипів соціальної поведінки;
залучення громадськості до вирішення соціальних проблем «вуличних» категорій дітей та молоді;
консультування з питань, важливих для даної категорії;
переадресування до інших існуючих інститутів соціальної допомоги;
допомога в захисті відбудь-якого психічного та фізичного насилля;
надання первинної медичної допомоги;
надання інформації про шляхи збереження здоров’я, сприяння прийняттю здорового способу життя;
здійснення профілактичної роботи щодо попередження правопорушень та злочинності серед дітей та молоді;
надання мінімальних соціальних послуг (доставка їжі, одягу та ін.).
Стратегія організації вуличної соціальної роботи волонтерської бригади
Ознайомлення з соціальними аспектами діяльності відомств та організацій, які працюють на даній території. Встановлення партнерських стосунків. Підписання відповідних угод.
Створення соціального паспорту району. Визначення місця дій соціальних працівників. Узгодження маршрутів роботи з місцевим управлінням внутрішніх справ, службою у справах неповнолітніх, патрульною службою тощо.
Створення постійно діючих волонтерських бригад вуличної соціальної роботи. До складу таких бригад входять як штатні працівники соціальних служб, так і залучені фахівці, волонтери.
Розробка критеріїв оцінки, системи визначення ефективності соціальної вуличної роботи.
Організація роботи волонтерської бригади
Набір персоналу. Видача посвідчень.
Із числа волонтерів до складу бригади входять: ігротехніки, група інформаційно-рекламноїроботи, відповідальні за техніку безпеки тощо.
Бригада працює на даному майданчику (чи на різних) групами по 2-3 особи. Перевагу слід віддавати групам, змішаним за статтю та віком.
Бажано, щоб волонтери мали форму своєї організації.
Волонтер, який працює на вулиці, повинен мати при собі інформаційні матеріали про роботу служби, аптечку,телефонну картку (мобільний телефон), термос з питною водою або чаєм, мінімальний набір їжі.
|