Народний депутат України - обраний відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України» представник Українського народу у Верховній Раді України та уповноважений ним протягом строку депутатських повноважень здійснювати пов¬новаження, що дає можливість брати участь у законотворчій діяль¬ності та здійсненні інших функцій Верховної Ради України.
Правовий статус н родного д путата України встановлюється положеннями Конституції України (статті 78-81), Законом України «Про статус н родного д путата України» в редакції Закону, від 22 березня 2001р., Регламентом Верховної Ради України від 27 липня 1994 р. та іншими актами. У них закріплюються принци¬пи статусу народного д путата України, строк його повноважень, права та обов'язки, гарантії депутатської діяльності. Принципами статусу народного д путата України є:
вільний депутатський мандат;
здійснення повноважень народним депутатом на постійній основі;
несумісність депутатського мандата з іншими видами діяль¬ності;
рівноправність депутатів;
депутатська недоторканність і депутатський індемнітет.
Принцип вільного депутатського мандата прямо не закріплю¬ється в Конституції України, але він випливає із загального прин¬ципу парламентаризму, який отримав визнання в ст. 75 Конститу¬ції України. Крім того, Конституція України не передбачає таких складових ознаки імперативного мандата, як накази виборців та відкликання народного д путата України виборцями. Цей принцип має визначальне значення та обумовлює характер мандата народ¬ного д путата України.
Принципи здійснення повноважень народним депутатом Ук¬раїни на постійній основі та несумісності депутатського мандата закріплені в ст. 78 Конституції України та в ст. З Закону України «Про статус н родного д путата України». Так, народний депутат України здійснює свої повноваження на постійній основі, а прин¬цип несумісності депутатського мандата означає, що народний де¬путат України не має права:
1) бути членом Кабінету Міністрів України, керівником цент¬рального органу виконавчої влади;
2) мати інший представницький мандат чи одночасно бути на державній службі;
3) обіймати посаду міського, сільського, селищного голови;
4) мати будь-яку, крім депутатської, оплачувану роботу, за ви¬нятком викладацької, наукової та творчої діяльності, а також ме¬дичної практики у вільний від виконання обов'язків народного д ¬путата час;
5) залучатись як експерт органами досудового слідства, проку¬ратури, суду, а також провадити адвокатську діяльність;
6) входити до складу керівництва, правління чи ради підприєм¬ства, установи, організації, що має на меті одержання прибутку.
Принцип депутатської рівноправності знаходить свій вияв у праві народних депутатів України обирати і бути обраними до органів Верховної Ради та на парламентські посади, у праві зако¬нодавчої ініціативи, брати участь у дебатах тощо.
Принцип депутатської недоторканності означає, що:
1. Народний депутат України не може бути без згоди Верхов¬ної Ради України притягнутий до кримінальної відповідальності, затриманий чи заарештований.
2. Обшук, затримання народного д путата чи огляд особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення народного д путата, а також порушення таємниці листування, те¬лефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції та застосу¬вання інших заходів, що відповідно до закону обмежують права і свободи народного д путата України, допускаються лише в разі, коли Верховною Радою України надано згоду на притягнення його до кримінальної відповідальності, якщо іншими способами одер¬жати інформацію неможливо (ч. З ст. 80 Конституції України, ст. 27 Закону України «Про статус н родного д путата України»).
До кандидатів на пост народного депутата України висуваються наступні основні вимоги:
1) наявність громадянства України, оскільки саме громадянство визначає наявність повноцінних правових зв'язків між особою і державою, у тому числі і всіх юридичних прав і обов'язків, передбачених Конституцією;
2) досягнення вікового цензу в 21 рік, що пояснюється необхідністю для народного депутата України певного життєвого досвіду, на який він міг би спиратися при розробці і ухваленні важливих і складних рішень загальнодержавного значення;
3) проживання впродовж останніх 5 років на території держави, що повинно забезпечити депутату знання і розуміння проблем, які стоять перед суспільством і державою;
Конституція закріплює ряд гарантій, які повинні забезпечити сприятливі умови для виконання повноважень депутатів, а також захистити їх від репресій за свою діяльність. Однією з таких гарантій є депутатська недоторканність. Народні депутати не можуть бути притягнуті до якого-небудь виду юридичної відповідальності за діяльність, яку вони здійснюють в ході реалізації депутатських повноважень. Але з цього правила є одне виключення: депутати несуть юридичну відповідальність у разі здійснення ними образи або наклепу по відношенню до інших суб'єктів.
Конституція (стаття 81) передбачає і можливість дострокового припинення депутатських повноважень на наступних підставах.
1. Складання повноважень за особистою заявою депутата.
2. Вступ в дію звинувачувального вироку відносно депутата.
3. Визнання депутата судом недієздатним, або таким, що пропав безвісти.
4. Припинення громадянства України або виїзд депутата на постійне мешкання за межі України.
5. Смерть депутата. Згідно положень нового Закону «Про внесення змін до Конституції України - від 08.12.2004 р., котрі набрали чинності після набуття повноважень Верховною Радою, обраною у 2006 р., повноваження народного депутата України автоматично припиняються також в разі:
- якщо протягом двадцяти днів з дня виникнення обставин, які призводять до порушення вимог щодо несумісності, депутатського мандата з іншими видами діяльності, ці обставини депутатом не усунуто;
- невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій) , до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або виходу народного депутата України зі складу такої фракції.