Автономна Республіка Крим (АРК) є автономною адміністративно-територіальною одиницею у складі України. Зміст правового статусу АРК закріплено у ст. 134—139 Основного Закону України.
Конституція України визначає Автономну Республіку Крим як невід’ємну складову України, що в межах визначених Конституцією України повноважень вирішує питання, віднесені до її відання.
Для Автономної Республіки Крим характерні такі державні ознаки:
1) Крим є адміністративною автономією зі статусом Автономної Республіки Крим;
2) Автономна Республіка Крим має свою Конституцію, остання редакція якої прийнята 21 жовтня 1998 р. і затверджена законом Верховної Ради України 23 грудня 1998 р.;
3) в Автономній Республіці Крим діє система державних органів на чолі з Верховною Радою АРК і Радою Міністрів АРК;
4) з огляду на конституційний статус АРК її повноваження значно розширені у вирішенні питань господарського, соціального і культурного розвитку території;
5) найвищі органи Автономної Республіки Крим у межах своїх повноважень можуть видавати нормативно-правові акти, які становлять регіональну систему актів АРК.
Поряд з ознаками, що характеризують Автономну Республіку Крим як територіальну автономію, вона має деякі особливості в здійсненні своїх повноважень, а саме:
1) межі повноважень Автономної Республіки Крим визначаються Конституцією України;
2) її Конституцію затверджує Верховна Рада України;
3) нормативно-правові акти найвищих органів державної влади Автономної Республіки Крим не можуть суперечити Конституції та законам України і приймаються відповідно до Конституції України й актів її найвищих органів державної влади та на їх виконання;
4) повноваження та порядок формування і діяльності найвищих органів державної влади Автономної Республіки Крим визначаються Конституцією і законами України, а також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим з питань, віднесених до її компетенції;
5) суди Автономної Республіки Крим належать до єдиної системи судів України;
6) Конституція України визначає питання, нормативно-правове регулювання яких має право здійснювати Автономна Республіка Крим;
7) Конституція України визначає питання, які належать до відання Автономної Республіки Крим;
8) в Автономній Республіці Крим діє Представництво Президента України, яке виконує спостережні функції.
Представницьким органом Автономної Республіки Крим є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, яка здійснює свої повноваження на підставі Конституції і законів України, Конституції і нормативно-правових актів Автономної Республіки Крим з метою сприяння реалізації прав та інтересів населення автономії та вирішенню питань життєдіяльності регіону. Автономія – самоврядована територіальна одиниця, яка має самостійність в межах Конституції чи закону. Залежно від обсягу повноважень і структури органів державної влади визначають: 1) державну форму територіальної автономії – носій її має зовнішні ознаки держави, повноваження автономії визначає Конституція держави; 2) місцеву адміністративну форму автономії; 3) національно-територіальну форму автономії, яку характеризує особливий автономний статус, пов’язаний з необхідністю охорони інтересів національних меншин.
Конституція України у ст.134 визначає АРК як невід’ємну складову частину України. Ст.134-139 визначають зміст автономії Криму. Вона по своєї суті є одним з прояв територіальної автономії. Основні державні ознаки АРК зводяться до такого: 1) Крим є державним утворенням – республікою; 2) він має свою Конституцію; 3) система державних органів АРК діє як регіональна на чолі з Верховною Радою і Радою міністрів; 4) державні органи АРК видають у межах своїх повноважень відповідні правові акти.
Водночас як автономне утворення має суттєві обмеження. До цих обмежень належать: 1) межі повноважень АРК визначаються Конституцією України; 2) її Конституцією затверджує Верховна Рада України; 3) нормативно-правові акти АРК не можуть суперечити Конституції і Законам України; 4) суди АРК належать до єдиної системи судів України; 5) повноваження та порядок формування і діяльності найвищих органів державної влади АРК визначаються Конституцією і Законами України.
Ст.138 Конституції України закріплює перелік питань, які віднесені до повноважень АРК: 1) призначення виборів депутатів Верховної Ради АРК; 2) організація та проведення місцевих референдумів; 3) управління майном АРК; 4) розроблення, затвердження та виконання бюджету АРК; 5) участь у забезпеченні прав і свобод громадянина та ін.
21 жовтня 1998р. Верховна Рада АРК прийняла Конституцію АРК, яка була затверджена Верховною Радою України і вступили у дію 12 січня 1998р. Ця Конституція подальше удосконалює взаємовідносини АРК у складі суверенної держави України, а також вирішує основні питання взаємостосунків України і АРК. Слід однако ж відзначити, що правова основа рішення питань територіального устрою України потребує подальшого розвитку і удосконалення.