Виборче право – це система норм, які регулюють порядок формування виборчих державних органів та здійснення виборцями своїх прав.
Вибори – це спосіб формування представницьких органів, обрання службових осіб.
Порядок виборів передбачений правовими нормами, які в сукупності становлять виборче право.
Вибори як форма волевиявлення народу здійснюються за певними принципами. Загальновизнаними основними принципами виборів є принципи загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Ці принципи одержали закріплення в Конституції України, що робить їх обов’язковими для всіх видів виборів.
Поряд з цими принципами виборів у законах про окремі види виборів закріплюються і можуть закріплюватись й інші принципи, які не суперечать названим принципам, зокрема, принципи вільного і рівноправного висування кандидатів у народні депутати; гласності та відкритості; свободи агітації; рівної можливості для всіх кандидатів у проведенні виборчої кампанії; неупередженості до кандидатів з боку державних органів, органів місцевого самоврядування.
Принцип загальності виборчого права означає, що виборче право мають усі громадяни України, які досягли 18 років, за винятком осіб, визнаних судом недієздатними. Щодо права бути обраним, то виборчим законодавством воно встановлюється по-різному. Так, народним депутатом України маже бути обраний громадянин, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п’яти років. Не може бути обраним до Верховної Ради громадянин, який має судимість за вчинення навмисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята.Президентом України може бути обраний громадянин віком від 35 років, який має право голосу, проживає в Україні протягом останніх 10 років та володіє державною мовою.
Принцип рівного виборчого права означає, що всі громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах, кожен виборець має один голос.
Принцип прямого виборчого права полягає в тому, що особи, які балотуються, обираються безпосередньо виборцями.
Принцип таємного голосування означає, що контроль за волевиявленням виборців не допускається. Це досягається тим, що кожен виборець голосує особисто, голосування за інших осіб законом не допускається.
Принцип рівного і рівноправного висування кандидатів передбачає, що всі громадяни України, які наділені правом голосу, мають право висувати кандидатів. Вони можуть реалізувати це право як безпосередньо, так і через політичні партії та їх виборчі блоки і колективи.
Гласність і відкритість виборчого права означають, що підготовка і проведення виборів завжди здійснюються відкрито і гласно.
У ст. 71 Конституції визначається, що вибори до органів державної влади та місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Принципи вільних виборів є загально визнаними у світі і відповідають міжнародним стандартам чи ознакам демократичних режимів. Проголошення цих принципів на конституційному рівні робить їх обов’язковими для всіх видів виборів, виключаючи можливість порушення будь-якого з цих принципів або усіх принципів одночасно.
Поряд із цими загальними принципами в кожному із базових виборчих законів України встановлюються додаткові принципи виборчого процесу. Виборчий процес здійснюється, зокрема, на засадах: вільного і рівноправного висування кандидатів, гласності і відкритості, рівності можливостей для всіх кандидатів у проведенні виборчої компанії; неупередженості до кандидатів з боку державних органів, установ і організацій, органів місцевого самоврядування; свободи агітації.
Принципи загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні визнані універсальними принципами демократичних виборів в Україні.
Принцип рівності виборчого права передбачає, що всі громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах. Це означає, що всі виборці мають однакову кількість голосів і кожний має рівну з іншими вагу, тобто кожний виборець впливає на результати виборів однаково.
Принцип прямого виборчого права визначає право громадян обирати кандидатів на виборах безпосередньо.
Принцип таємності голосування означає, що контроль за волевиявленням виборців не допускається.
Під виборчою системою України розуміється передбачений законодавством порядок формування представницьких органів держави. Усі норми законо¬давства, які регламентують цей порядок, у сукупнос¬ті складають виборче право.
У цих нормативно-правових актах сформульовано такі головні принципи виборчого права: загального, рівного і прямого виборчого права за таємного голо¬сування; вільного й рівноправного висування канди¬датів у депутати; гласності й відкритості; рівності можливостей для всіх кандидатів у проведенні ви¬борчої кампанії; неупередженості до кандидатів з бо¬ку державних органів, установ та організацій, орга¬нів місцевого самоврядування; свободи агітації.
Принцип загальності означає, що право обирати мають усі громадяни України, яким на день голосу¬вання виповнилося 18 років. Це право називається активним виборчим правом і тлумачиться так тому, що будь-які прямі або непрямі пільги чи обмеження щодо виборчих прав громадян України залежно від походження, соціального й майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, ставлен¬ня до релігії, політичних переконань, роду й харак¬теру занять, непередбачені цими законами, заборо¬няються.
Що ж до права бути обраним, себто пасивного ви¬борчого права, то виборчим законодавством воно розглядається по-різному. Так, народним депутатом України може бути обраний громадянин України, який має право голосу, на день виборів досяг 21-річ¬ного віку і постійно проживає на території України протягом останніх п'яти років. Президентом України може бути обраний громадянин України, який досяг 35-річного віку, має право голосу, проживає в Україні протягом 10 останніх перед днем виборів ро¬ків і володіє державною мовою. А депутатом сільсь¬кої, селищної, міської, районної в місті та обласної ради народних депутатів може бути обраний громадянин України, який на день голосування досяг 18-річного віку, має виборчі права і постійно проживає або працює на території відповідної ради.
Принцип рівного і прямого виборчого права озна¬чає, що громадяни України беруть участь у виборах народних депутатів на рівних засадах і депутати обираються безпосередньо виборцями.
Таємність голосування на виборах означає, що ніякі форми контролю за волевиявленням виборців не допускаються, а саме голосування відбувається у спеціально обладнаній для цього кабіні чи кімнаті. Під час заповнення бюлетеня в кабіні чи кімнаті для голосування може знаходитися тільки голосуючий.
Принцип вільного й рівноправного висунення кандидатів передбачає, що всі громадяни України, які мають право голосу, мають право висувати кан¬дидатів. Вони можуть реалізувати це право як безпо¬середньо, так і через політичні партії та їхні виборчі блоки і трудові колективи.
Гласність і відкритість виборчого права означає, що підготування і проведення виборів депутатів завжди здійснюються відкрито і гласно.
Рівність можливостей для всіх кандидатів у про¬веденні виборчої кампанії як принцип виборчого права повинен розумітися так, що всім кандидатам опісля офіційної їх реєстрації надається можливість участі у виборчій кампанії на рівних засадах, вони мають рівне право на використання державних засо¬бів масової інформації на території України, у них рівні можливості щодо матеріально-технічного і фі¬нансового забезпечення їх участі у виборчій кампа¬нії з боку держави.
Принцип неупередженості до кандидатів з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування вживається та обумовлює існування такого інституту виборчого права, як увільнення кандидата від виробничих або службо¬вих обов'язків із збереженням середньої заробітної платні за місцем роботи: кандидати під час виборчої кампанії не можуть бути звільнені з роботи, а також переведені на іншу роботу або посаду без їхньої зго¬ди, притягнені до кримінальної відповідальності, заарештовані або піддані заходам адміністративного стягнення, що накладаються в судовому порядку без згоди відповідних державних органів.
До того ж особи, які насильством, обманом, по¬грозами чи в інший спосіб перешкоджають вільному здійсненню громадянином України права обирати та бути обраним, вести передвиборну агітацію, публіч¬но закликають або агітують за бойкотування вибо¬рів, а також члени виборчих комісій, службові особи державних і громадських органів, які вчинили під¬робку виборчих документів, неправильний підраху¬нок голосів, порушили таємницю голосування або допустили інше порушення виборчого законодав¬ства, несуть відповідальність, передбачену цим зако¬нодавством. До певної відповідальності притягують¬ся також особи, які опублікували або в інший спосіб розповсюдили явно неправдиві відомості про кан¬дидата.
І, нарешті, принцип свободи агітації передбачає, що всі громадяни України, їхні об'єднання, трудові колективи, довірені особи кандидатів мають право вільно та безперешкодно обговорювати програми кандидатів, їхні якості, а також платформи і програ¬ми тих партій, блоків, зборів, що їх висунули. При цьому дозволяється вести агітацію як за, так і проти кандидата в усіх засобах масової інформації.