а включає кістки, які утворюють хребтовий стовп, грудну клітку та їхні з'єднання.
Хребтовий стовп (columna vertebralis) складається з окремих хребців, у ньому розрізняють п'ять відділів:
• шийний (7 хребців),
• грудний (12 хребців),
• поперековий (5 хребців),
• крижовий (5 хребців),
• куприковий (4—5 хребців). Крижові та куприкові хребці зростаються між собою і утворюють відповідно крижову та куприкові кістки.
Частіше загальна кількість хребців,що утворює хребтовий стовп, становить 33—34 хребця, але можуть зустрічатися й інші варіанти (30—35 хребців
Грудна клітка. В утворенні грудної клітки беруть участь грудні хребці, ребра, реберні хрящі і грудна кістка. В порожнині грудної клітки містяться легені, серце, стравохід, дихальне горло і великі судини. Ребер у людини 12 пар. З них верхні 7 пар називаються справжніми ребрами; вони переходять у хрящі, якими з’єднуються з грудною кісткою. Восьма, дев’ята і десята пари ребер називаються несправжніми: їх хрящові кінці з’єднуються з хрящем ребра, що знаходиться вище. Одинадцята і дванадцята пари ребер хрящів не мають, їх передні кінці вільні.
Грудна кістка, або груднина,— плоска кістка, в якій розрізняють рукоятку (вгорі), тіло (посередині) й мечовидний відросток (внизу). У чоловіків грудна кістка довша, ніж у жінок.
Верхній отвір грудної клітки закривається в тілі людини трахеєю, стравоходом, кровоносними судинами і нервами, що проходять у ній. Нижній отвір замикається діафрагмою. Міжреберні проміжки затягнуті міжреберними м’язами. Так утворюється герметичне замкнена грудна порожнина.