пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

хічний склад клітин

Хімічний склад клітини залежить від здійснюваних нею функцій та її морфологічних особливостей. Клітина складається з органічних і неорганічних речовин, які, в свою чер­гу, побудовані з великої кількості хімічних елементів. На макроелементи (вуглець, кисень, азот, водень, сірку, фосфор, кальцій, натрій, калій, хлор) припадає 99,9% маси тіла тва­рини. Решту 0,1% становлять мікроелементи (залізо, мідь, йод, манган, кобальт, бром, магній, золото, цинк та ін.), які в досить малих кількостях входять до складу гормонів, ві­тамінів, ферментів і відіграють важливу роль у регулюванні процесів обміну речовин.

У клітинах хімічні елементи знаходяться у вигляді органічних і неорганічних речо­вин. Про кількість і співвідношення речовин, що входять до складу клітини, свідчать да­ні, наведені в табл.

Таблиця. Кількість речовин у клітині (за Ю. І. Полянським)

Неорганічні речовини Масова частка, %   Органічні речовини Масова частка, %
Вода 70-80 Білки 10-20
Солі, кислоти та ін. 1-1,5 Нуклеїнові кислоти 1-2
    Жири 1-5
    Вуглеводи 0,2-2
    АТФ, АДФ та ін. 0,1-0,5

Серед органічних речовин, що входять до складу клітини, перше місце посідають білки, потім нуклеїнові кислоти, вуглеводи, ліпіди, АТФ та ін.

Білки становлять близько 50% сухої маси клітини. До складу всіх білків входять та­кі хімічні елементи, як вуглець, кисень, водень, азот, сірка та ін. Вони виконують голо­вну роль у життєдіяльності клітини й організму тварини загалом. З білками пов'язані всі прояви життя.

Білки мають складну хімічну будову і за складом поділяються на прості (протеїни) та складні (протеїди). Прості білки побудовані тільки з амінокислот, сполучених між со­бою поліпептидними зв'язками в ланцюги (альбуміни, глобуліни, фібриноген крові). Складні білки, крім амінокислот, містять ще й інші речовини (нуклеїнові кислоти, вугле­води, ліпіди, метали).

У клітині білки виконують різноманітні специфічні функції. Вони входять до складу мембранних структур клітини, мають каталітичні властивості (ферменти), виконують за­хисні функції (імуноглобуліни), дихальну функцію (гемоглобін, міоглобін), забезпечують рухову функцію (актин, міозин) та є джерелом енергії.

 

24.06.2015; 20:18
хиты: 100
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2025. All Rights Reserved. помощь