пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Девіантна поведінка підлітка: причини, наслідки, характеристики.

Девіантна поведінка визначається як поведінка, що відхиляється, тобто як окремі вчинки або система вчинків, що суперечать загальноприйнятим у суспільстві правовим або моральним нормам.

До соціальним відхиленням корисливої в спрямованості відносять правопорушення і проступки, пов'язані з прагненням незаконним шляхом отримати матеріальну, грошову і майнову вигоду (розкрадання, хабарі, крадіжки, шахрайство і т.д.).

Соціальні відхилення агресивної орієнтації проявляються в діях, спрямованих проти особистості (образи, хуліганство, побої, згвалтування, вбивство). Соціальні відхилення корисливого і агресивного типу можуть носити як вербальний (Образа словом), так і невербальний характер (фізичний вплив) і виявлятися на рівні як докріміногенном, так і посткріміногенном. Тобто в вигляді проступків і аморальної поведінки, що викликають моральне засудження, і в вигляді злочинних кримінально-карних дій.

Відхилення соціально-пасивного типу виражаються в прагненні до відмови від активної життєдіяльності, ухиленні від своїх громадянських обов'язків, боргу, небажанні вирішувати як особистісні, так і соціальні проблеми. До таких роду проявів можна віднести ухилення від роботи, навчання, бродяжництво, вживання алкоголю, наркотиків, токсичних засобів, погружающих у світ штучних ілюзій і руйнують психіку. Крайнє прояв соціально-пасивної позиції - самогубство, суїцид.

Особливо велике поширення як у нас в країні, так і за кордоном отримала така форма соціально-пасивних відхилень, як вживання наркотиків і токсичних засобів, що веде до швидкого і необоротного руйнування психіки та організму. Така поведінка отримало на Заході назву - саморуйнується поведінки.

Відхиляється поведінка є результатом несприятливого психосоціального розвитку та порушень процесу соціалізації, що виражається в різних формах дитячо-підліткової дезадаптації вже у досить ранньому віці.

Поведінка деяких дітей і підлітків звертає на себе увагу порушенням норм, невідповідністю, одержуваним радам і рекомендаціям, відрізняється від поведінки тих, хто укладається в нормативні вимоги сім'ї, школи і суспільства. Це поведінка, характеризується відхиленням від прийнятих моральних, а в деяких випадках і правових норм називають девіантною. Воно включає антідісціплінарние, антісоціапьние, делінквентна протиправні і аутоагресивної (суїцидальні і самоповреждающіе) вчинки. Вони по своєму походженню можуть бути обумовлені різними відхиленнями в розвитку особистості і її реагування. Найчастіше це поведінка - реакції дітей і підлітків на важкі обставини життя. Воно знаходиться на межі норми і хвороби і тому має оцінюватися не тільки педагогом, але й лікарем. Можливість появи відхилень у поведінці пов'язана також з особливостями фізичного розвитку, умовами виховання і соціального оточення [9, стр. 188].

Оцінюючи своє тіло, підліток констатує свою фізичну перевагу, норму або неповноцінність і робить висновок про свою соціальну цінності. Розуміння свого тіла - це переломлення у свідомості власних здібностей, а також сприйняття і оцінок оточуючих. Може виникнути пасивне ставлення до фізичної слабкості, або бажання компенсувати свої недоліки в іншій сфері, або спробувати їх виправити, швидке зростання під час статевого дозрівання призводить до зміни скелета. Запізнення формування нервово-м'язового апарату при цьому може порушити координацію рухів, що проявиться в недолугості. Натяки або закиди оточуючих, але приводу зовнішності або незручності викликають бурхливі афекти, спотворюють поведінку. Акселерірованние рослі хлопчики переконані у своїй мужності і силі. Вони можуть не боротися за повагу оточуючих. Їх впевненості в собі сприяє і те, що їх сприймають як тямущих. У зв'язку цим вони тримаються більш природно, послушнее і вимагають до себе менше уваги. Відстають у розвитку, худі і низькорослі хлопчики оточуючим представляються маленькими, незрілими і непристосованими. Вони відчувають потребу в опіці, проявляють бунтівливість. Щоб змінити несприятливе враження про себе, вони змушені постійно проявляти винахідливість, підприємливість, "хоробрість", знаходитися на увазі, і своїми "досягненнями" доводити свою корисність і навіть незамінність у групі, до якої належать. Така активність призводить до труднощів спілкування та емоційного напрузі, які створюють умови для девіантної поведінки.

Статеве дозрівання також впливає на поведінку. При передчасному статевому розвитку в одних випадках виникають переважно емоційні розлади, в інших - порушення поведінки (претензійність, запальність, агресивність) розлад потягів; особливо сексуального. При затриманому статевому розвитку з'являються повільність, незібраність, невпевненість, імпульсивність і труднощі пристосування.

 

Виникнення девіантної поведінки може бути обумовлено психологічними особливостями. У молодших підлітків відзначаються диспропорції у рівні й темпах розвитку особистості. З'являлось відчуття дорослості призводить до завищеним рівнем домагань, Емоційність стає нестійкою, відрізняється різкими коливаннями настрою, швидкими переходами від екзальтації до зниженому настрою. При зіткненні підлітка з нерозумінням його прагнень до самостійності, а також у відповідь на критику фізичних здібностей чи зовнішніх даних виникають спалаху афекту. Найбільш нестійкий настрій відзначається в 11-13 років у хлопчиків верб 13-15 років у дівчаток. На цей же вік припадає найбільш виражене впертість. Старших підлітків хвилює право на самостійність, вони шукають своє місце в житті. Відбувається диференціація здібностей, інтересів, виробляється світогляд, визначається психосексуальна орієнтація. Однак цілеспрямованість та наполегливість у цьому віці все ще уживаються з імпульсивністю і нестійкістю. Надмірна самовпевненість і категоричність поєднуються з чутливістю і невпевненістю в своїх силах. Прагнення до широким контактам уживається з бажанням бути на самоті, безцеремонність зі сором'язливістю, романтизм з прагматизмом і цинізмом, потреба в ніжності з садизмом.

Розвиток особистості підлітка відбувається під впливом культури і суспільства, які виховали його, пов'язане з соціально-економічним становищем і підлогою. Статеве дозрівання у сучасних підлітків завершується раніше настання соціальної зрілості, Наявна свобода вибору життєвого шляху подовжує час пристосування. При цьому соціальне дозрівання відбувається нерівномірно і залежить від завершення освіти, матеріальної незалежності або настання повноліття. Підліток у деяких сферах життя може виявитися непристосованим і важко переживати свою неспроможність. Наприклад, розташовуючи авторитетом в групі спортсменів, підліток може виявитися зовсім незрілим у взаєминах з особами протилежної статі.

Сензитивний тип

Дитина боязливий, боїться самотності, темряви, тварин. Уникає активних і галасливих однолітків. Для цього типу характерно мстивість, полохливість, замкнутість, схильність до самобичування і самоприниження, розгубленість у важких ситуаціях, підвищена образливість і конфліктність на цьому грунті. Для цього типу характерні такі види поведінки як: аутичний (замкнутість, прагнення до самоти), суїцидальну.

сихастенічний тип

У дитинстві виникають різні фобії - страх незнайомих людей, нових предметів, темряви, страх залишитися одному будинку або за зачиненими дверима. Схильність до нескінченним міркуванням, наявність нав'язливих ідей, побоювань.

Шизоїдний тип

Діти люблять грати одні уникають галасливих дитячих забав, воліють суспільство більш старших хлопців. Емоційно холодні, майже не виражають ні яких емоцій, байдужі до чужої біді, можуть бути навіть жорстокими. В «Слабка ланка» не переносить ситуацій, в яких потрібно встановлювати неформальні емоційні контакти, і насильницьке вторгнення сторонніх людей у ​​його внутрішній світ. Цьому типу характерні такі види поведінки суїцидальну і аддектівное.

Епілептоїдний тип.

Для дітей цього типу властиві злісна реакція на тих, хто спробує оволодіти їх власністю, проявляється надмірна вимогливість, що приводить до дратівливості у зв'язку з поміченим непорядком. В«Слабка ланкаВ» практично не переносить підпорядкування та бурхливо повстає проти утиску своїх інтересів. Для цього типу характерні такі види поведінки як демонстративний суїцид і самоушкодження (як форма місця), аддектівное поведінку (сильно пияцтво), кримінальне, деликвентное.

Паранойяльний тип.

Діти цього прагнуть, у що б то не стало досягти бажаного, характерна агресивність, руйнівність, гнівливість, яка проявляється тоді, коли щось або хтось опиняється на шляху до досягнення поставленої мети; відсутність душевності у відносинах з людьми, авторитарність, надзвичайно честолюбні. Цьому типу характерно таку поведінку як агресивне.

Істероїдний тип.

Діти цього типу прагнуть до загального увазі і замилування. Проявляється здатність до інтриг і демагогії, брехливість і лицемірство, задерикуватість і відчайдушність, необдуманий ризик. В«Слабке ланка В»нездатність переносити удари по егоцентризму, викриття його вигадок, а тим більше їх висміювання, що може призвести до гострих афектних реакцій і суїциду.

Гіпотівний тип.

Діти цього типу майже завжди мляві, скривджені на всіх, на обличчі часто виражено невдоволення. Вони уразливі, ранимі, схильні шукати у себе нездужання, часто впадають в апатію, проявляються похмурі думки. Для цього типу характерно аутичний поведінку.

Конформний тип.

Для дітей цього типу характерно: несамостійність, безвольність, майже повна відсутність критичності як щодо себе, так і свого найближчого оточення, що може послужити причиною аморальної поведінки. В«Слабка ланкаВ» не переносить крутих змін, ломки життєвого стереотипу. Позбавлення звичного оточення може послужити причиною реактивних реакцій. Для цього типу характерно кримінальне та деликвентное поведінку (групові правопорушення), аддектівное.

 

Таким чином, ми показали, що кожному типу характеру відповідає певний вид або види девіантної поведінки. Соціальний педагог, який має справу з В«важкимиВ» дітьми, повинен володіти цією інформацією. Знаючи типи характеру, психологічні особливості кожного з них, форми девіантної поведінки, до яких вони схиляються і провокуючі причини, соціальний педагог зможе набагато більше ефективно будувати і профілактичну, і корекційну роботу. А, отже, зростуть шанси допомогти В«важкимВ» підліткам.


23.06.2015; 15:31
хиты: 133
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2025. All Rights Reserved. помощь