пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

Загальне і часткове мовознавство, теоретичне і практичне мовознавство

Розрізняють конкретне (часткове) і загальне мовознавство.

Загальне мовознавство вивчає загальні особливості людської мови, загальні закони її будови, функціонування і розвитку. Воно також розробляє методи дослідження мов. У рамках загального мовознавства виділяється типологічне мовознавство, що здійснює зіставлення між собою як споріднених, так і неспоріднених мов, зіставлення, спрямоване на з'ясування загальних закономірностей мови.

У центрі уваги загального мовознавства знаходяться так звані мовні универсалії (від лат. universalis - 'загальний'), тобто такі мовні явища, факти, закономірності, які властиві усім мовам світу (абсолютні універсалії) або більшості з них (статистичні універсалії).

Загальне і, зокрема, типологічне мовознавство виявляє і формулює мовні универсалиї, тобто положення, дійсні для усіх мов світу (абсолютні универсалії) або для значної більшості мов (статистичні универсалії).

Абсолютними універсаліями являються, наприклад, наступні твердження:

1) в усіх мовах існують голосні і приголосні звуки;

2) в усіх  мовах мінімальною комунікативною одиницею є речення (тобто усі люди говорять реченнями);

3) в усіх мовах є власні назви;

4) якщо в цій мові існує відмінювання за граматичним родом, то в ній обов'язково існує відмінювання за числом.

Отже, до мовних універсалій належать такі явища, як, наприклад, звук (голосний/приголосний), слово, частина мови, ім'я, власна назва, дієслово,  числівник, займенник, речення, вираження в ньому відношень між суб’єктом (підметом) і предикатом (присудком), категорії оцінки та ін. Прикладом статистичної універсалії може бути той факт, що майже в усіх мовах в займенниках розрізняється не менше двох чисел (виключення: древня і сучасна яванська мова).

Об'єктом вивчення в загальному мовознавстві можуть служити і досить рідкісні, і навіть унікальні явища, якщо вони представляють інтерес для побудови загальної лінгвістичної теорії.

Отже, загальне мовознавство - теорія науки про мову, досліджує проблему походження мови і загальні закони його розвитку і функціонування, різні мови світу в їх сучасному і попередньому стані з метою з'ясування загальних властивостей мовного процесу. Основні проблеми вивчення загального мовознавства становлять:

  • проблема предмета і об'єкту лінгвістики;
  • місце мовознавства в системі наук, зв'язку з іншими науками;
  • методи лінгвістичних досліджень;
  • класифікації існуючих мов світу, проблема мовних універсалій (загальних для усіх або багатьох мов структурних властивостей і особливостей);
  • проблема історичного розвитку мови, внутрішніх і зовнішніх умов розвитку;
  • проблема системи і структури мови (структурного розчленовування мови, його внутрішніх зв'язків)
  • проблема функціонування мови, його зовнішніх зв'язків.

На відміну від загального, окреме (часткове) мовознавство займається вивченням окремих мов, певних груп мов (споріднених і або ні) або їх сімей, наприклад: української, польської і англійської, слов'янських, германських, усіх індоєвропейських і т. д. Залежно від об'єкту вивчення (конкретної мови, групи мов або їх сім'ї) в частковому мовознавстві відокремлюються приватні мовознавчі дисципліни: германське мовознавство (чи германістика - вивчає мови, що належать до германської групи мов), романське мовознавство (чи романістика - вивчає романські мови), слов'яністика, індоєвропеїстика - японістика, тощо. Отже, часткове або окреме мовознавство - наука про конкретну мову або групу споріднених мов.

У частковому мовознавстві окремі мови або їх групи і сім'ї можуть досліджуватися в різних стосунках, в різних аспектах, зокрема в аспекті їхнього стану на момент дослідження, функціонування в той або інший момент, на тому або іншому етапі розвитку або ж з точки зору еволюції, історичного розвитку мов. На цій підставі у рамках часткового мовознавства розрізняється мовознавство описове і історичне.

Існує два підходи до вивчення мови :

- синхронічний  (від грецьк. synchronos - 'одночасний') - досліджує мовні факти в конкретний момент історії;

Описове мовознавство застосовує синхронічний підхід та вивчає мови (чи окремі їх рівні, певні мовні факти, явища) за їх станом на відомому етапі розвитку. Звичайно це сучасний їх стан, рідше - стан попередніх етапів розвитку (наприклад: сучасна англійська мова, англійська мова епохи Ч. Дікенса). При цьому в центрі уваги мовознавців знаходяться різні мовні явища, факти, одиниці різних рівнів мови в їх зв'язках і взаєминах, системні відношення між ними.

В рамках описового мовознавства виділяється зіставне або порівняльне мовознавство, яке вивчає дві (рідше - більше двох) споріднених або неспоріднених мови з навчально-методичною метою, тобто для полегшення засвоєння матеріалу різних мов, передусім нерідних по відношенню до рідної мови осіб, що навчаються. Наприклад, зараз студенти – майбутні фахівці з перекладу англійської мови вивчають спецкурс «Порівняльна лексикологія англійської та української мов».

-  діахронічний (від грецьк. dia - 'через' і chronos - 'час')- досліджує особливості історичного розвитку мови.

Історичне мовознавство застосовує діахронічний підхід та вивчає мови й різноманітні мовні факти і явища, з огляду на їхні зміни та розвиток (на основі результатів описового мовознавства). При цьому в центрі уваги дослідників опиняються зміни, що відбуваються в мовах, що вивчаються, тобто різні мовні процеси. Як приклад можна привести опис мовного матеріалу, мовних фактів в навчальних посібниках з історії англійської мови (напр., Great Consonant Shift).

Практичне і теоретичне значення мовознавства полягає можливості вирішення цілої низки питань., а саме, зокрема, Теоретичне мовознавство допомагає вирішити актуальні питання пов'язані з визначенням:

  • природи і сутті мови, її зв'язком з суспільством і мисленням.
  • будовою мовної системи (системи звуків, словарного складу, граматичних форм і категорій) і особливостями її конституентів (слів, словосполучень, речень і так далі);
  • розумінням системності або системної природи мови (а саме, як структурні частини об'єднуються та функціонують в якості єдиного цілого).

Практичне значення мовознавства, його прикладний аспект полягає в тому, що наукові знання використовуються для вирішення практичних завдань, пов'язаних з

  • створенням і удосконаленням писемності;
  • навчанням письму, читанню і розвитку мовлення;
  • вивченням іноземних мов;
  • створенням систем автоматизованого перекладу.

09.06.2015; 16:16
хиты: 151
рейтинг:0
Гуманитарные науки
лингвистика и языки
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2025. All Rights Reserved. помощь