1 жовтня 1653р. на Земському соборі в Москві було вирішено прийняти Україну до складу Росії. Юридично договір був оформлений під час рос.-укр. переговорів у січні-березені 1654р. у Переславі. 8 січня 1654р. на Раді козацьких старшин були узгоджені принципові положення майбутньої угоди.
Підписання українсько-російського договору мало велике значення: відбулося юридичне оформлення відділення Української козацької держави від Речі Посполитої; у- Б. Хмельницького з'явилася можливість у союзі з Москвою перемогти Польщу і завершити об'єднання українських земель.
За умовами договору Україні заборонялися самостійні відносини з Ту* реччиною і Польщею, були запроваджені податки до- царської скарбниці. Україна одержала державність; почався розвиток культури. Таким чином, спочатку склалися сприятливі умови для рЬзвитку країни.
Однак це тривало недовго, поступово Росія стала відходити від раніше прийнятих зобов'язань. Був порушений договір про допомогу Україні в боротьбі з Польщею; без участі української сторони Росія уклала з Річчю Посполитою спочатку Андрусівське перемир'я, а потіія Вічний мир* Правобережна Україна, за винятком Києва і його околиць, перейшла до Польщі. Централізовану царську Росію не влаштовувало незалежне державне утворення, до того ж республіканського типу, яким була Україна. Згодом Україна стала однією з провінцій Російської імперії.
Українсько-російський договір 1654 р. неоднозначне оцінюється істориками і політиками, однак безсумнівно те, що він уплинув на подальшу історію і долю України і Росії.
У січні 2004 р. в Україні на підставі У_каа(у Президента урочисто відана* чалося 350-річчя Переяславської ради.