пользователей: 30398
предметов: 12406
вопросов: 234839
Конспект-online
РЕГИСТРАЦИЯ ЭКСКУРСИЯ

12.Причини та обставини виникнення укр. Козацтва і ЗС.

Не маючи надії на захист степових кордонів державою, український народ організував його самотужки. Цю роль взя­ло на себе українське козацтво. Термін «козак» вперше зуст­річається в джерелах XIII ст. — монгольській хроніці, дато­ваній 1240р. У перекладі з тюркської означає «одинокий». «Існують й інші трактуван­ня цього слова. Серед причин, які зумовили появу козац­тва, можна виділити: соціальні (посилення феодальної експлуатації, юридичне оформлення кріпосної залежності); економічні (нестача орної землі, необхід­ність колонізації вільних земель Дикого поля); політичні (прагнення польської адміністрації залучити козацтво на службу для охорони південних кордонів від татарської загрози); національні (спротив політиці колонізації та покатолрічення українського населення); стратегічні (за­гроза з боку Кримського ханства).Уперше козаки згадуються в історичних хроніках на­прикінці XV ст. Вже тоді вони допомагали полякам боротися з татарами.

У 1556 р. на о. Мала Хортиця черкаський староста Д. Вишневенький заснував фортецю, яка започаткувала Запорізьку Січ.Своє місцеположення Січ періодично змінювала. У 70-ті роки XVI ст. вона містилася на о. Томаківка (біля м. Марганець Дніпропетровської обл.), у 90-ті роки — на о. Базавлук. З 1638 по 1652 рр. Січ розташовувалася на Микитиному Розі (тепер м. Нікополь).З політичної точки зору Запорізька Січ була фактично зародком майбутньої української держави. Однак спе­цифічні історичні умови зумовили його своєрідність.Козацтво поділялося на полки чисельністю 500— 1000 осіб. Полки складалися з сотень. А декілька сотень у свою чергу складали курінь. Усе козацьке військо очо­лював гетьман (з часів Б. Хмельницького), а запорож­ців — кошовий отаман. У військовому плані Січ скла­далася з 38 куренів, а територіально — з 8— 10 паланок. Вступ і вихід з Січі були добровільними. Прибульцеві міняли ім'я, аби приховати минуле втікача. На Січі поряд із повноправними козаками були й новаки -джури, молодики. Протягом трьох років вони не могли брати участь у виборах старшини і, як правило, при­служували бувалим козакам. Загалом Військо Запорізьке можна поділити на січових козаків — нежонатих, за­гартованих у боях, і волосних — сімейних козаків, які більший час жили за межами Січі, де не гребували землеробством, промислами, торгівлею. Саме січові ко­заки становили цвіт Війська Запорізького і називалися товариством або лицарством.Життя запорізького козацтва будувалося на демок­ратичних засадах. Утім це суспільство не можна назвати цілком демократичним, оскільки соціальне розшарування серед козаків визначало й їхню політичну нерівність.Функції законодавчого органу виконувала загальна козацька рада. Владу виконавчу репрезентували кошовий отаман і старшина. Характерною рисою формування Ко­ша була виборність. Загальна козацька рада, збираючись двічі на рік (1 січня і 1 жовтня), обирала старшину, затверджувала плани походів, вирішувала питання сто­сунків з зарубіжними країнами, розподілу землі тощо.

Поступово формується козацька адміністрація — вій­ськовий суддя, військовий отаман, хорунжий, гармаш, полковник, писар, осавула та ін. Контроль за їхньою діяльністю здійснювала козацька рада.Своєрідною у Запорізькій Січі була правова система. На відміну від усієї території України, де діяли Литов­ський статут, Магдебурзьке право, укази королівської влади і навіть «Руська правда», у Січі найважливішу роль грало власне козацьке право. Воно являло собою сукупність правових звичаїв, які сформувались у сфері козацьких суспільних стосунків. Це право було неписа­ним, оскільки козаки вважали, що будь-які писані закони так чи інакше обмежать їхню волю. Козацьке право фіксувало стан стосунків, які вже склалися, затверджу­вало військово-адміністративну організацію, порядок зем­лекористування, кваліфікувало види злочинів, покарань і т.ін.

Отож є всі підстави говорити про досить яскраво виражену форму державності, до того ж державності з усіма ознаками демократичної республіки: фактична рівність козаків, відсутність кріпосного права і феодальної власності на землю. Важливим об'єднуючим чинником було переплетіння волелюбних і релігійних настроїв ко­зацтва. Захист православної віри слугував потужною іде­ологічною основою життя Запоріжжя. Разом із тим не можна не зазначити і внутрішньополітичних суперечно­стей — майнова нерівність, соціальне розшарування, кон­фронтаційні настрої.При цьому козацька державність мала цілий шерег особливостей, які не дали Запорізькій Січі можливості стати повноцінною державою. Передусім підвалини її створення були скоріше моральні, ніж етнічні. Сюди ж слід віднести нечітку визначеність території. Окрім цього, основною, якщо не єдиною функцією Запорізької Січі як державного утворення була військова конфронтація. А питанням внутрішнього устрою — фінансовій системі, освіті, інфраструктурі, будівництву міст тощо — уваги практично не приділялося.Однак існування Запорізької Січі було вельми зна­чним фактором у міжнародних стосунках. Кіш Війська Запорізького вів переговори і укладав угоди з Польщею, Росією, Кримським ханством, Швецією, підтримував своєю військовою потугою окремі держави і коаліції.Надзвичайно докучало Запоріжжя Польській державі. Адже масові втечі селян позбавляли феодалів робочих рук, а козацькі походи на Крим і Стамбул ускладнювали стосунки Польщі з Туреччиною. Тому, проводячи полі­тику «поділяй і володарюй», польський уряд брав до себе на службу заможну частину козаків, забезпечивши їм привілеї. І вже їхніми руками він придушував свавілля запорожців, спрямовуючи їх на основне завдання — охороняти південні кордони держави.У 1572 р. за наказом польського короля Сигізмунда II Августа формується загін із 300 козаків, які вносилися у спеціальний список — реєстр. Реєстровим козакам була встановлена виплата з польської казни, вони не підпорядковувалися місцевій владі, а лише призначеному Урядом «старшому»; козацька старшина отримала зна­ки влади — клейноди (булаву, бунчук, корогву, пе­чатку).Центром реєстрового козацтва стало м. Трахтемирів. Запорізька Січ також формально підпорядковувалася ре­єстровому козацтву, але Речі Посполитій так і не вдалося взяти її під свій контроль. У 1578 р. реєстр становив 500 козаків, а у 1590 — вже тисячу. Але наприкінці XVI — на початку XVII ст. реєстрове козацтво ра­зом з запорожцями все частіше виступало не тільки проти турецько-татарських агресорів, а й проти поль­сько-шляхетського феодального гніту, підтримуючи се­лянство.

Навіть будучи перехідною формою від професійної общини до повноцінної.держави, Запорізька Січ, проте, відіграла найвизначнішу роль у процесі українського дер­жавного будівництва. її існування ознаменувало собою наступний після Галицько-Волинського князівства етап поступового формування української етнічної держави.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


15.06.2015; 16:21
хиты: 42
рейтинг:0
для добавления комментариев необходимо авторизироваться.
  Copyright © 2013-2025. All Rights Reserved. помощь